Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

16.12.2019

Udělejte vánočním stromečkem radost i vašim papouškům …

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun, B. Čápová

Máme za sebou třetí adventní neděli. U někoho již nazdobený vánoční stromeček stojí, u ostatních se rozzáří za několik málo dní.

 

Papoušky mazlíčky, kteří jsou přítomni v místnosti s vánočním stromečkem, je třeba mít stále pod kontrolou. Převrhnutí stromečku je sice nepříjemné, ale dá se snadno napravit. Daleko horší by bylo pozření některé z ozdob, zavěšených čokolád, kousání světýlek a káblíků zapojených do elektřiny.

Po tříkrálovém dnu bude většina rodin stromeček odstrojovat. Bylo by škoda jej vyhodit. Může posloužit jako zdroj veliké zábavy pro vaše papoušky a to jak v klecích, tak ve voliérách.

Papoušci potřebují stále něco okusovat a stromeček může být zdrojem jednak zábavy a jednak zpestřením jídelníčku, protože obsahuje silice, třísloviny a pryskyřice.

Silice (éterické neboli esenciální oleje olea aetherea) jsou těkavé , ve vodě nerozpustné , olejovité látky nebo směsi látek. Často jsou vonné a mají palčivou chuť. Jsou velmi těkavé i při nízkých teplotách. Silice jsou vytvářeny rostlinami jako ochrana a své využití našly při výrobě léčiv.

Třísloviny (taniny) jsou sekundární metabolity rostlin. Jsou rozpustné ve vodě. Zastoupení tříslovin v jednotlivých rostlinách se ovšem liší. Ve velké míře se nachází v kůře stromů, kde působí jako ochranná bariéra proti mikroorganismům. Předpokládá se, že zvýšená tvorba tříslovin v rostlině je způsob ochrany před infekcí, hmyzem a býložravci.

Pryskyřice (lidově smolasmůla) je výměšek, který produkuje řada rostlin, zejména jehličnatých stromů a obsahující zejména uhlovodíky.

Pryskyřici obsahují i jehlice stromů; některé druhy ji dokonce přímo z jehlic vylučují.

 

Pokud jste majiteli papouška mazlíčka, celý vánoční stromeček se mu zřejmě do klece nevejde, ale dá se rozřezat na několik pater a ta zavěšená použít.

Chovatelé větší kolekce papoušků chovaných ve voliérách si s tímto lámat hlavu nemusí. Stromeček se většinou vejde do voliéry celý, pokud jej nechceme rozdělit do více ubikací.

Před umístěním vánočního stromečku je nezbytně nutné jej důkladně odstrojit. Na stromečku nesmí zůstat žádné ozdoby, lamety a hlavně háčky.

Dalším zdrojem, jak získat stromeček pro své papoušky, jsou prodejci, kteří všechny nabízené stromky neprodali. Vybírejte pečlivě prodejce spolehlivé. Nám osobně vyšel vstříc jeden hobby market. Zkuste se dohodnout předem, než se budou neprodané vánoční stromečky likvidovat.

Možnost získání je i na plantážích, kde se stromečky pěstují.

 

 

Pár jehličnatých větví můžeme papouškům poskytnou také ze své zahrady nebo z přírody. Zde si musíme být jisti, že strom nebyl chemicky ošetřován a nesmí být znečištěn trusem divokých ptáků.

 

Vám všem, Vašim rodinám a opeřeným kamarádům krásný adventní čas a šťastné a veselé Vánoce !!!


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

04.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Koupání papoušků
Pravidelné koupání uspokojuje přirozené potřeby papoušků, zlepšuje stav opeření, stejně jako celkovou vitalitu.
celý článek
12.03.2019
Milena Vaňková
Pravidelná kontrola se vyplatí ...
Když jsem po studiu nastoupila do zoologické zahrady, jedním ze základních pravidel bylo vždy ráno, po příchodu do práce, zkontrolovat všechna zvířata a ubikace, zda jsou v pořádku. Tento model se ve mně zakořenil a desítky let ho praktikuji i v našem chovu.
celý článek
06.02.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Makadamie
Plodem makadamie je kulovitý ořech s vysokým podílem tuku, uzavřený ve velmi tvrdé, hnědé a lesklé skořápce.
celý článek
14.05.2019
Milena Vaňková
Má vliv na líhnutí papoušků v budkách vlhkost prostředí?
Má vliv na líhnutí papoušků v budkách vlhkost prostředí? Odpověď je jednoznačná – ano má. A to zejména u papoušků, kteří v přírodě žijí v biotopu s vysokou vlhkostí.
celý článek