Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
21.06.2018

Úskalí chovu malých a velkých druhů papoušků v jednom chovatelském zařízení.

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Chováte v jednom chovatelském zařízení malé a velké druhy papoušků? Voliéry s andulkami sousedí s amazoňany či velkými arami? Při nedodržování určitých zásad, hlavně preventivních opatření, může takovýto způsob chovu představovat zdravotní rizika.

Papouškům, stejně jako ostatním ptákům či savcům se nevyhýbají různá onemocnění. Některá onemocnění (bakteriální, parazitární) se dají při včasném zásahu léčit, na jiná onemocnění, zejména virová, účinná léčba neexistuje.

Proč je tedy společný chov malých a velkých druhů papoušků rizikový?

  1. Malé druhy papoušků jsou velice často přenašeči onemocnění. Sami jsou v dobrém zdravotním stavu, pouze vylučují daný patogen do svého okolí. Onemocnění, které se u malých papoušků nemusí projevit však může způsobit úhyn jiného, často středního a velkého druhu papouška.
  2. Dalším úskalím je prevence v chovech. Stále více majitelů si při nákupu nového jedince nechává provádět veterinární vyšetření, která zahrnují především testování na virové infekce. Tato vyšetření jsou často finančně nákladná a u malého druhu papouška mohou značně převyšovat nákupní cenu jedince. Tento faktor pak způsobí to, že je jedinec po nákupu umístěn přímo do chovatelského zařízení, v lepším případě do karantény.

Uveďme si tedy příklady onemocnění…

APV (Aviární polyomavirus)

Jedná se o virové onemocnění, které se často vyskytuje u andulek, u kterých způsobuje úhyny mláďat v hnízdě. Dospělí jedinci jsou obvykle přenašeči onemocnění, bez klinických příznaků. Takovýto přenašeč v chovu, kterého na první pohled nerozeznáte od zdravého jedince, nakazí ostatní papoušky, pro které pak může být onemocnění fatální (příkladem jsou úhyny arů). V tomto případě je hlavní prevencí testovaní nově nakoupených jedinců. Obecné doporučení je však nechovat malé a velké druhy papoušků.

PBFD (Psittacine beak and feather disease), Nemoc zobáku a peří papoušků

Další virové onemocnění vyskytující se v chovech papoušků, které je způsobeno papouščím cirkovirem. Stejně jako u polyomavirů i toto onemocnění často přenášejí malé druhy papoušků (andulka, agapornis), u kterých se neprojevují klinické příznaky. S onemocněním se můžeme setkat ve dvou formách - akutní a chronické. Akutní (rychlá) forma se vyskytuje hlavně u žaků do 1 roku věku, u kterých během několika dní způsobuje úhyn jedince. U dospělých jedinců se častěji vyskytuje forma chronická, která se projevuje poruchami opeření. U kakaduů dochází k vypadávání per, u žaků se barva šedého peří mění na červenou, u zeleně zbarvených papoušků se pera mohou zbarvovat do žluta. Největším poblémem je však porucha imunity, kterou tento virus způsobuje a jakákoliv běžná infekce pak může být pro papouška smrtelná. Stejně jako u polyomavirů je hlavní prevencí testování nově nakoupených jedinců.

Megabakterióza

Onemocnění způsobené kvasinkou Macrorhabdus ornithogaster, může postihnout jakéhokoliv papouška, častěji se však vyskytuje u malých druhů, hlavně u andulek, neofém, ale také u kanárků. Při pořízení nových jedinců, zejména z burz či neověřených zdrojů, je doporučeno provádět cytologické vyšetření trusu.

Výše uvedená onemocnění se týkají papoušků samotných a pro majitele zdravotní riziko nepředstavují. Majitelé je však mohou prostřednictvím svého oblečení či během přípravy krmiva nebo úklidu chovatelského zařízení na ostatní jedince snadno přenést. O chlamydióze, onemocnění, kterého by se sami majitelé měli obávat, se můžete dočíst v některém z dalších online článků.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

22.02.2018
Radka Hrevušová
Významné jubileum Rudolfa Strnada
Upoutávka na článek, který vyjde v tištěném časopisu PAPOUŠCI 2-2018. Tentokrát se Radka Hrevušová stavila u Rudolfa Strnada z Českých Budějovic, který letos oslaví krásné životní jubileum 85 let.
celý článek
12.07.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Výběr správného druhu papouška 3. část
Konečně máte doma svého vysněného papouška, ale tímto to mnohdy nekončí. V případě, že je ve vaší domácnosti či v chovném zařízení papoušků více, mělo by nyní následovat období karantény.
celý článek
15.06.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – dopřejte papouškům slunce...
Mnoho chovatelů se již začalo soustředit na vhodné vybavení voliér pro své papoušky, obohacování jejich prostředí atd. Nicméně je stále mnoho těch, kteří podceňují fakt, že papoušci musí mít možnost pobytu na přirozeném slunečním svitu.
celý článek
18.05.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – elegance papoušků červenotemenných
Když v Austrálii začnou stromy rodu Casuarina plodit semena, můžeme pozorovat začínající hnízdní aktivity u papoušků červenotemenných (Purpureicephalus spurius). Jde o jeden z nejelegantnějších druhů papoušků, který na sebe poutá velkou pozornost.
celý článek