Načítám...
21.06.2018

Úskalí chovu malých a velkých druhů papoušků v jednom chovatelském zařízení.

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Chováte v jednom chovatelském zařízení malé a velké druhy papoušků? Voliéry s andulkami sousedí s amazoňany či velkými arami? Při nedodržování určitých zásad, hlavně preventivních opatření, může takovýto způsob chovu představovat zdravotní rizika.

Papouškům, stejně jako ostatním ptákům či savcům se nevyhýbají různá onemocnění. Některá onemocnění (bakteriální, parazitární) se dají při včasném zásahu léčit, na jiná onemocnění, zejména virová, účinná léčba neexistuje.

Proč je tedy společný chov malých a velkých druhů papoušků rizikový?

  1. Malé druhy papoušků jsou velice často přenašeči onemocnění. Sami jsou v dobrém zdravotním stavu, pouze vylučují daný patogen do svého okolí. Onemocnění, které se u malých papoušků nemusí projevit však může způsobit úhyn jiného, často středního a velkého druhu papouška.
  2. Dalším úskalím je prevence v chovech. Stále více majitelů si při nákupu nového jedince nechává provádět veterinární vyšetření, která zahrnují především testování na virové infekce. Tato vyšetření jsou často finančně nákladná a u malého druhu papouška mohou značně převyšovat nákupní cenu jedince. Tento faktor pak způsobí to, že je jedinec po nákupu umístěn přímo do chovatelského zařízení, v lepším případě do karantény.

Uveďme si tedy příklady onemocnění…

APV (Aviární polyomavirus)

Jedná se o virové onemocnění, které se často vyskytuje u andulek, u kterých způsobuje úhyny mláďat v hnízdě. Dospělí jedinci jsou obvykle přenašeči onemocnění, bez klinických příznaků. Takovýto přenašeč v chovu, kterého na první pohled nerozeznáte od zdravého jedince, nakazí ostatní papoušky, pro které pak může být onemocnění fatální (příkladem jsou úhyny arů). V tomto případě je hlavní prevencí testovaní nově nakoupených jedinců. Obecné doporučení je však nechovat malé a velké druhy papoušků.

PBFD (Psittacine beak and feather disease), Nemoc zobáku a peří papoušků

Další virové onemocnění vyskytující se v chovech papoušků, které je způsobeno papouščím cirkovirem. Stejně jako u polyomavirů i toto onemocnění často přenášejí malé druhy papoušků (andulka, agapornis), u kterých se neprojevují klinické příznaky. S onemocněním se můžeme setkat ve dvou formách - akutní a chronické. Akutní (rychlá) forma se vyskytuje hlavně u žaků do 1 roku věku, u kterých během několika dní způsobuje úhyn jedince. U dospělých jedinců se častěji vyskytuje forma chronická, která se projevuje poruchami opeření. U kakaduů dochází k vypadávání per, u žaků se barva šedého peří mění na červenou, u zeleně zbarvených papoušků se pera mohou zbarvovat do žluta. Největším poblémem je však porucha imunity, kterou tento virus způsobuje a jakákoliv běžná infekce pak může být pro papouška smrtelná. Stejně jako u polyomavirů je hlavní prevencí testování nově nakoupených jedinců.

Megabakterióza

Onemocnění způsobené kvasinkou Macrorhabdus ornithogaster, může postihnout jakéhokoliv papouška, častěji se však vyskytuje u malých druhů, hlavně u andulek, neofém, ale také u kanárků. Při pořízení nových jedinců, zejména z burz či neověřených zdrojů, je doporučeno provádět cytologické vyšetření trusu.

Výše uvedená onemocnění se týkají papoušků samotných a pro majitele zdravotní riziko nepředstavují. Majitelé je však mohou prostřednictvím svého oblečení či během přípravy krmiva nebo úklidu chovatelského zařízení na ostatní jedince snadno přenést. O chlamydióze, onemocnění, kterého by se sami majitelé měli obávat, se můžete dočíst v některém z dalších online článků.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

19.06.2018
Milena Vaňková
Dáváte svým papouškům květy aksamitníku?
Český název této rostliny, která zahrnuje přes 50 rodů, je afrikán. Zemí původu je však Mexiko.
celý článek
12.06.2018
Jenda Sládek
Odchov aratingů tmavohlavých
Praktický článek o chovu aratingů tmavohlavých (Aratinga weddellii). V textu najdete zajímavé postřehy z praktického chovu tohoto elegantního druhu.
celý článek
10.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontroly budek
Kontroly budek jsou důležité. Je však zapotřebí k nim přistupovat s citem. Každý pár je jiný a reakce mohou být odlišné.
celý článek
17.01.2018
Milan Bartl
Papoušek a jeho první dny ve vašem chovu
Přišel den "D" a vy si domů vezete vytouženého papouška. Nastává ohromná radost, ale někdy také nejistota, zda je vše tak, jak má být. Jak tedy na to, abyste se vyvarovali problémů?
celý článek