Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
08.10.2018

Vápník a příprava žaků na chovnou sezónu

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: Marta Bartlová

Některým papouškům chovná sezóna již skončila, někteří ji mají teprve před sebou. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří například žakové. Jejich hnízdění začíná již od listopadu a nyní je tedy ten správný čas je na toto náročné období připravit.

Žakové patří mezi druh papoušků, který je náchylný k nedostatku vápníku. V případě jeho nedostatku v těle, vápník nedokáží uvolnit ze zásob, které jsou v kostech. Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky. Vápník přijatý v potravě se vstřebává ve střevě za pomoci vitamínu D3, pro jehož tvorbu je nutné sluneční (UVB) záření.

Při nedostatku vápníku u samiček nedochází ke správné mineralizaci skořápky. Vápník je zároveň důležitý pro stahy vejcovodu a v kombinaci s měkkou skořápkou nedochází k posunování vejce vejcovodem směrem ke kloace. Výsledkem může být zadržená snáška, život ohrožující stav.

U mláďat se nedostatek vápníku (rachitida) projevuje deformitami kostí končetin a páteře, může dojít až ke zlomeninám končetin. U mláďat v budce chovatel zaznamená problém až ve chvíli, kdy je zlomená končetina již srostlá v nesprávné pozici.

Nedostatek vápníku - hypokalcémie je obvykle způsobena krmením klasickou semennou dietou, která je chudá nejen na vitamíny a minerály, ale i na ostatní důležité látky.

Stejně jako u většiny papouščích onemocnění, je lépe problémům předcházet, než je pak muset řešit. Základem je pestrá krmná dávka a přístup papoušků ke zdroji UVB záření (slunečnímu či umělému). Chovným párům začneme podávat měsíc před chovnou sezónou vápníkové minerální doplňky, nejlépe na směs ovoce a zeleniny. U problémových jedinců je vhodné nechat provést celkové vyšetření, které je zaměřeno na stanovení hladiny vápníku v krvi. 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

14.12.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z Loro Parque – sestavujte páry z papoušků stejného temperamentu
Zajímavý článek o kompatibilitě papoušků. Pokud je samec agresivní, měli byste mu vybrat samici větší velikosti podobného temperamentu, která vztah vyrovná... 
celý článek
28.05.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Quinoa
Quinoa (Chenopodium quinoa) nebo také merlík čilský je stará kulturní plodina pocházející z Jižní Ameriky. Tato pseudoobilovina narůstá v posledních letech na popularitě, zejména díky své vysoké nutriční hodnotě.
celý článek
01.11.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Welfare
Pojem anglického původu welfare lze přeložit různými způsoby - blaho, pohoda, blahobyt, prosperita nebo souhrn podmínek pro chov a ochranu zvířat.
celý článek
25.04.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - výživa při hnízdění - 7. část
Papouščí rodičovský pár potřebuje mít při krmení potomstva pocit dostatku. Pokud mu ho nedáme, pak se může stát, že všechna mláďata nebude krmit dostatečně. Nebo je nakrmí něčím nevhodným, co ve volieře najdou.
celý článek