Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
08.10.2018

Vápník a příprava žaků na chovnou sezónu

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: Marta Bartlová

Některým papouškům chovná sezóna již skončila, někteří ji mají teprve před sebou. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří například žakové. Jejich hnízdění začíná již od listopadu a nyní je tedy ten správný čas je na toto náročné období připravit.

Žakové patří mezi druh papoušků, který je náchylný k nedostatku vápníku. V případě jeho nedostatku v těle, vápník nedokáží uvolnit ze zásob, které jsou v kostech. Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky. Vápník přijatý v potravě se vstřebává ve střevě za pomoci vitamínu D3, pro jehož tvorbu je nutné sluneční (UVB) záření.

Při nedostatku vápníku u samiček nedochází ke správné mineralizaci skořápky. Vápník je zároveň důležitý pro stahy vejcovodu a v kombinaci s měkkou skořápkou nedochází k posunování vejce vejcovodem směrem ke kloace. Výsledkem může být zadržená snáška, život ohrožující stav.

U mláďat se nedostatek vápníku (rachitida) projevuje deformitami kostí končetin a páteře, může dojít až ke zlomeninám končetin. U mláďat v budce chovatel zaznamená problém až ve chvíli, kdy je zlomená končetina již srostlá v nesprávné pozici.

Nedostatek vápníku - hypokalcémie je obvykle způsobena krmením klasickou semennou dietou, která je chudá nejen na vitamíny a minerály, ale i na ostatní důležité látky.

Stejně jako u většiny papouščích onemocnění, je lépe problémům předcházet, než je pak muset řešit. Základem je pestrá krmná dávka a přístup papoušků ke zdroji UVB záření (slunečnímu či umělému). Chovným párům začneme podávat měsíc před chovnou sezónou vápníkové minerální doplňky, nejlépe na směs ovoce a zeleniny. U problémových jedinců je vhodné nechat provést celkové vyšetření, které je zaměřeno na stanovení hladiny vápníku v krvi. 

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

16.02.2018
Alena Winnerová
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zprávy z parku každý pátek
Každý pátek vám budeme přinášet aktuální zprávy z LORO PARQUE – největšího papouščího parku světa.
celý článek
23.05.2018
Milan Bartl
Papoušci a třešně
Třešně jsou spolu s jahodami prvním ovocem, které v našich zeměpisných šířkách začíná dozrávat. Při příznivém počasí začíná sklizeň v druhé polovině května. Prapůvodce dnešních vyšlechtěných odrůd třešní je třešeň ptačí, zvaná "Ptáčnice". Ptáčnice i dnes roste ...
celý článek
22.02.2018
Radka Hrevušová
Významné jubileum Rudolfa Strnada
Upoutávka na článek, který vyjde v tištěném časopisu PAPOUŠCI 2-2018. Tentokrát se Radka Hrevušová stavila u Rudolfa Strnada z Českých Budějovic, který letos oslaví krásné životní jubileum 85 let.
celý článek
26.04.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Proč mít svého ptačího veterináře?
Ptáci jsou svou anatomií a fyziologií naprosto odlišní od psů a koček. Na světě existuje více než 18 tisíc druhů ptáků, co se týká papoušků, je jich více než 350 druhů.
celý článek