Načítám...
08.10.2018

Vápník a příprava žaků na chovnou sezónu

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: Marta Bartlová

Některým papouškům chovná sezóna již skončila, někteří ji mají teprve před sebou. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří například žakové. Jejich hnízdění začíná již od listopadu a nyní je tedy ten správný čas je na toto náročné období připravit.

Žakové patří mezi druh papoušků, který je náchylný k nedostatku vápníku. V případě jeho nedostatku v těle, vápník nedokáží uvolnit ze zásob, které jsou v kostech. Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky. Vápník přijatý v potravě se vstřebává ve střevě za pomoci vitamínu D3, pro jehož tvorbu je nutné sluneční (UVB) záření.

Při nedostatku vápníku u samiček nedochází ke správné mineralizaci skořápky. Vápník je zároveň důležitý pro stahy vejcovodu a v kombinaci s měkkou skořápkou nedochází k posunování vejce vejcovodem směrem ke kloace. Výsledkem může být zadržená snáška, život ohrožující stav.

U mláďat se nedostatek vápníku (rachitida) projevuje deformitami kostí končetin a páteře, může dojít až ke zlomeninám končetin. U mláďat v budce chovatel zaznamená problém až ve chvíli, kdy je zlomená končetina již srostlá v nesprávné pozici.

Nedostatek vápníku - hypokalcémie je obvykle způsobena krmením klasickou semennou dietou, která je chudá nejen na vitamíny a minerály, ale i na ostatní důležité látky.

Stejně jako u většiny papouščích onemocnění, je lépe problémům předcházet, než je pak muset řešit. Základem je pestrá krmná dávka a přístup papoušků ke zdroji UVB záření (slunečnímu či umělému). Chovným párům začneme podávat měsíc před chovnou sezónou vápníkové minerální doplňky, nejlépe na směs ovoce a zeleniny. U problémových jedinců je vhodné nechat provést celkové vyšetření, které je zaměřeno na stanovení hladiny vápníku v krvi. 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

12.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Výběr správného druhu papouška 3. část
Konečně máte doma svého vysněného papouška, ale tímto to mnohdy nekončí. V případě, že je ve vaší domácnosti či v chovném zařízení papoušků více, mělo by nyní následovat období karantény.
celý článek
04.09.2019
Lars Lepperhoff
Délka života u arů
O výši věku, kterého jsou arové schopni dosáhnout, se toho ví jen velice málo, a to ať už jde o papoušky žijící ve volnosti, nebo o ary chované v lidské péči.
celý článek
29.04.2019
Milena Vaňková
Mohou papoušci hlívu ústřičnou?
Mohou papoušci hlívu ústřičnou? Odpověď je jednoznačná – mohou. A je pro ně i prospěšná.
celý článek
02.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Květy ibišku pro papoušky
Ve volné přírodě konzumují papoušci širokou škálu potravy od semen a květů stromů, keřů a trav přes různé plody a bobule. V zajetí jim můžeme poskytnout různé druhy jedlých květů, například květu ibišku.
celý článek