Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

05.11.2019

Vápník, vápník a ještě jednou vápník

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: autorka

Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky.

Vápník přijatý v potravě se vstřebává ve střevě za pomoci vitamínu D3, pro jehož tvorbu je nutné sluneční (UVB) záření. Jelikož se pomalu, ale jistě blíží chladné zimní období, během kterého jsou papoušci obvykle zavřeni ve vnitřních prostorech, měli bychom se zamyslet nad poskytnutím alternativního zdroje UVB záření, které nám může poskytnout adekvátní zářivka či lampa.

V dnešní době jsou k dostání přímo ptačí lampy, tzv. “bird lamp”, které mimo jiné produkují také UVB záření. Tyto “ptačí lampy" by měly být umístěny ve vzdálenosti 30 cm od papouška a měly by být měněny každých 6 měsíců. Někteří majitelé umisťují kvůli slunečním paprskům klece s papoušky na okenní parapet, důležitou informací však je, že UVB záření neproniká sklem a umístění papouška na okenní parapet k zavřenému oknu nemá pro tvorbu vitamínu D význam.

Vitamín D lze také podávat ve formě doplňků stravy, při nedodržování doporučeného dávkování však hrozí jeho předávkování. Při používání “ptačích  lamp” předávkování vitamínem D nehrozí.Některým druhům papoušků začíná aktuálně příprava na chovnou sezónu. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří mimo jiné žakové. Žakové jsou náchylní k nedostatku vápníku, protože v případě jeho nedostatku v těle, vápník nedokáží uvolnit ze zásob, které mají v kostech. Při nedostatku vápníku u samiček nedochází ke správné mineralizaci skořápky což může vyústit až v zadrženou snášku, která může být život ohrožující. U mláďat se nedostatek vápníku projevuje deformitami a zlomeninami končetin.

 
U mláďat v budce chovatel obvykle zaznamená problém až ve chvíli, kdy je zlomená končetina již srostlá v nesprávné pozici. Nedostatek vápníku je obvykle způsoben krmením klasickou semennou dietou, která je chudá na vitamíny, minerály a důležité aminokyseliny. Základem dobrého zdravotního stavu je pestrá krmná dávka a přístup ke zdroji UVB záření. Chovným párům je vhodné podávat měsíc před chovnou sezónou vápníkové minerální doplňky.

 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

03.12.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Náhlé změny teplot
Většina papoušků pochází z geografických oblastí s teplým, tropickým klimatem a pokles teploty může mít vliv na jejich zdravotní stav a pohodlí.
celý článek
07.09.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – náš další úspěch
Nadace Loro Parque Fundación podporuje projekt na zachování pyrurů šedoprsých ve volné přírodě přímo v Brazílii. Přečtěte a poslechněte si víc...
celý článek
19.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Pracovat pro potravu?
Proč naši papoušci chtějí “pracovat pro potravu”?
celý článek
29.12.2017
Václav Jiroušek
Mutace papouška červenokřídlého a jeho chov
Poslední roky jsem se zaměřil na mutace papoušků červenokřídlých, a to poté, co jsem si dovezl v roce 2000 první skořicový pár. V následujících letech přibyla mutace žlutá a šedozelená, jejichž kombinace mě zaměstnávají již více než deset let. Rád bych ve svých voliérách co nejdříve viděl létat vlastní odchov...
celý článek