Načítám...
05.11.2019

Vápník, vápník a ještě jednou vápník

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: autorka

Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky.

Vápník přijatý v potravě se vstřebává ve střevě za pomoci vitamínu D3, pro jehož tvorbu je nutné sluneční (UVB) záření. Jelikož se pomalu, ale jistě blíží chladné zimní období, během kterého jsou papoušci obvykle zavřeni ve vnitřních prostorech, měli bychom se zamyslet nad poskytnutím alternativního zdroje UVB záření, které nám může poskytnout adekvátní zářivka či lampa.

V dnešní době jsou k dostání přímo ptačí lampy, tzv. “bird lamp”, které mimo jiné produkují také UVB záření. Tyto “ptačí lampy" by měly být umístěny ve vzdálenosti 30 cm od papouška a měly by být měněny každých 6 měsíců. Někteří majitelé umisťují kvůli slunečním paprskům klece s papoušky na okenní parapet, důležitou informací však je, že UVB záření neproniká sklem a umístění papouška na okenní parapet k zavřenému oknu nemá pro tvorbu vitamínu D význam.

Vitamín D lze také podávat ve formě doplňků stravy, při nedodržování doporučeného dávkování však hrozí jeho předávkování. Při používání “ptačích  lamp” předávkování vitamínem D nehrozí.Některým druhům papoušků začíná aktuálně příprava na chovnou sezónu. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří mimo jiné žakové. Žakové jsou náchylní k nedostatku vápníku, protože v případě jeho nedostatku v těle, vápník nedokáží uvolnit ze zásob, které mají v kostech. Při nedostatku vápníku u samiček nedochází ke správné mineralizaci skořápky což může vyústit až v zadrženou snášku, která může být život ohrožující. U mláďat se nedostatek vápníku projevuje deformitami a zlomeninami končetin.

 
U mláďat v budce chovatel obvykle zaznamená problém až ve chvíli, kdy je zlomená končetina již srostlá v nesprávné pozici. Nedostatek vápníku je obvykle způsoben krmením klasickou semennou dietou, která je chudá na vitamíny, minerály a důležité aminokyseliny. Základem dobrého zdravotního stavu je pestrá krmná dávka a přístup ke zdroji UVB záření. Chovným párům je vhodné podávat měsíc před chovnou sezónou vápníkové minerální doplňky.

 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

05.11.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Vápník, vápník a ještě jednou vápník
Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky.
celý článek
31.05.2018
Vysoké květnové teploty
Je konec měsíce května, jehož vysoké teploty běžně očekáváme až v letních měsících. S vysokými teplotami stoupá v některých situacích, jako je například umístění klece na přímé slunce, riziko přehřátí.
celý článek
19.01.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Aktuální videa z Loro Parque, 2018
Psal se rok 1972, kdy byly poprvé otevřeny brány Loro Parque na ostrově Tenerife široké veřejnosti. O 45 let později park, který se v mezičase proměnil ve významnou ZOO, získal ocenění nejlepší ZOO světa od návštěvníků portálu Trip Advisor.
celý článek
31.03.2020
ČASOPIS PAPOUŠCI
Zajímavé mutace agapornisů – fotogalerie
Druhová čistota agapornisů je základ. Ing. Petr Vopálka představuje zajímavé mutace agapornisů...
celý článek