Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
11.06.2018

Věčný problém překrmovaní papoušků

Text: MVDr. Veronika Sochorcová
Foto: MVDr. Veronika Sochorcová

Energetické požadavky papoušků chovaných v zajetí jsou v porovnání s jejich divokými protějšky výrazně snížené. Mezi dvě nejběžnější aktivity volně žijících ptáků patří hledání potravy a její konzumace a aktivní hřadování (na rozdíl od spánku na bidle). Podíl těchto dvou činností se liší v závislosti na sezóně a druhu papouška, avšak zaujímá od 56% do 90% denní aktivity.

Běžnou metodou podávání krmiva je nabídnout papouškovi velké množství různorodých komodit a umožnit mu tak, aby si mohl sám vybrat. Papoušci však ve většině případů nevlastní takzvanou "výživovou moudrost" a nevyberou si potravu tak, aby splňovala jejich výživové požadavky. Studie prokazují, že při podávání směsi zrnin a lidského jídla, měli papoušci nedostatek vitamínu A, vápníku, bílkovin, energie a nadbytek tuku. Například papoušek žako, při konzumaci velkého množství různorodé směsi, ze které si mohl sám vybírat, trpěl nedostatkem vitamínů, minerálů a aminokyselin. Amazoňan, kterému byla předložena směs semen a pelety, si vybral zrniny s nadbytkem tuku a nedostatkem vápníku. U aratingů došlo ke konzumaci složek s vysokým obsahem tuku a obráceným poměrem vápníku a fosforu. Příkladů existuje mnoho, avšak všechny mají stejný výsledek - nevyvážená strava.

Ve snaze vytvořit vyváženou stravu přidávají chovatelé vitamíny a minerály, které aplikují buď do vody nebo na směs semen. Ani jedna z variant není vhodnou metodou, neboť konzumace vody je u každého jedince odlišná a závisí na vnějších faktorech jako je například teplota, což může způsobit předávkování. Vitamíny podané na směs zrnin zůstávají v misce spolu se slupkami, ze kterých papoušek semena vyloupe.

Složení krmné dávky závisí na konkrétním druhu papouška a mělo by být různorodé (granule, směs ovoce a zeleniny, ořechy, zrniny, zelené krmení). Snažíme se přitom napodobit složení potravy ve volné přírodě, což je v našich podmínkách obtížné a téměř veškerá potrava je náhradní. Obecně však platí pravidlo, že papoušek zkonzumuje 10% tělesné hmotnosti, přičemž směs zrnin by měla zaujímat malé procento (zavisí na konkrétním druhu). Potrava by měla být předkládána v množství, které papoušek za den zkonzumuje. Při podávání adekvátního množství krmiva, by měly být misky následující den prázdné a pokud je krmná dávka navržena správně, je zajištěno, že papoušek přijme vyváženou potravu.

S překrmováním souvisejí i zdravotní problémy jako je obezita, onemocnění jater (lipidóza), škubání peří a onemocnění cév (ateroskleróza). Obezita může dále způsobovat poruchy plodnosti, jejichž výsledkem jsou neoplozená vejce. Některé druhy, jako například amazoňané či kakaduové růžoví, jsou k obezitě náchylnější.

MVDr. Veronika Sochorcová

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

12.04.2018
Tereza Smetanová
Banánový koláč s rozinkami pro papoušky
Připravte pro své papoušky netradiční pamlsek. Tereza Smetanová představuje Banánový koláč s rozinkami pro papoušky.
celý článek
29.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mládě špatně prospívá
Spousta chovatelů píše emaily s prosbou o radu. Když mládě špatně prospívá, po emailu ani po telefonu lze dobře poradit jen málokdy.
celý článek
01.01.2018
Rosemary Low
Snaha o skupinový chov pyrurů červenobřichých
Pyrurové červenobřiší (Pyrrhura perlata) patří k mým nejoblíbenějším druhům papouškům. Všichni pyrurové jsou samozřejmě úchvatní, ale červenobřiší obzvlášť. Nejnápadnější na tomto druhu je červeně zbarvené opeření na břišní oblasti.
celý článek
30.04.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Zabiják teflon
Ptáčí dýchací systém je velice citlivý k inhalačním toxinům, ke kterým patří například teflon. Podívejme se na příběh tří mláďát arů ararauna, pro které se stal teflon osudný.
celý článek