Načítám...
29.05.2019

Veterinární prevence v chovech papoušků

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Velice často se setkávám se situací, kdy je po nákupu nový papoušek umístěn přímo do chovu. V případě, že bude tento nový papoušek nemocný nebo jen přenašeč onemocnění, může to pro chovatele znamenat vážné následky nejen pro konkrétního jedince, ale pro celý chov. Z tohoto důvodu se doporučuji zaměřit zejména na prevenci, kterou může chovatel zajistit a minimalizovat tak případné následky.

Proč prevence?

Velké množství onemocnění u papoušků je neléčitelných, zejména virové infekce. Dalším faktem je, že papoušci maskují klinické příznaky onemocnění a na léčbu bývá mnohdy příliš pozdě.

Prevence

Mezi základní body prevence zahrnujeme

 1. Zabránění zavlečení infekce do chovu (virové invekce - PBFD, polyomaviry, bornaviry,…, bakteriální infekce - chalmydióza…, parazitózy…)
 2. Každodenní kontrola chovaných jedinců
 3. Pravidelné veterinární prohlídky
 4. Správně sestavená krmná dávka
 5. Zoohygiena, dezinfekce

Zabránění zavlečení infekce do chovu

KARANTÉNA !!!

Veterinární vyšetření před/po nákupu

Dezinfekce

Karanténa

Jak dlouho? Čím delší, tím lepší, obecně je doporučováno období 6 týdnů.

Prostory? V ideálním případě umístění papoušků v jiné budově, která bude pro tento účel vyhrazena.

Na co si dát pozor? Přenos onemocnění na pracovních pomůckách a oblečení. Navštěvovat až po prohlídce zdravých papoušků.

Veterinární vyšetření

Veterinární vyšetření, která jsou nepovinná (stejně jako karanténa) je doporučeno provádět 3 dny po umístění do karantény z důvodu aklimatizace jedince. Tato vyšetření mohou být odlišná v závislosti na dané situaci (mládě/dospělý jedinec, chovný pár, mazlíček/papoušek do chovu) a na požadavcích konkrétního chovatele. Veterinární vyšetření zahrnují parazitologické a cytologické vyšetření trusu, testy na virové infekce a celkové vyšetření.

Vyšetření trusu - Parazitologie

 • sběr trusu 3 dny (1., 3. a 5. den)
 • nepravidelné vylučování vajíček parazitů
 • 2 - 4x ročně v závislosti na způsobu chovu

Testy na virové infekce

 • PBFD, Polyomaviry, Bornaviry, Herpesviry,…
 • vzorky krve, peří, výtěr kloaky
 • domluva s konkrétní laboratoří

Celkové vyšetření zahrnuje kromě základního vyšetření trusu také odběr krve, rentgenologické a endoskopické vyšetření. Tato vyšetření nám pomohou odhalit případnou infekci či zánět, který v organismu probíhá, změny vnitřních orgánů, např. onemocnění jater či ledvin. Endoskopické vyšetření je důležité pro kontrolu vzdušných vaků či určení pohlaví a stavu pohlavních orgánů.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

15.05.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Mají chovné páry dostatek vápníku?
Právě nyní probíhá období, kdy můžeme tuto chovnou sezónu ovlivnit z hlediska kvality snesených vajec a následně životaschopnosti a zdraví mláďat odchovávaných v budkách.
celý článek
19.05.2020
Bc. Alena Winner
Chov papoušků Ing. Jana Nedělníka pokračuje
Ve světově proslulém chovu pana Ing. Jana Nedělníka zodpovědně pokračuje inženýr Pavel Malík.
celý článek
16.04.2020
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Květy ve výživě papoušků
Je jaro a všude kolem nás kvetou stromy. Větve s květy jsou vynikajícím obohacením jídelníčku papoušků. Umístěním větví s květy do venkovních voliér zajistíme zároveň papouškům materiál pro okus. 
celý článek
06.02.2020
Bc. Alena Winner
Nadace Loro Parque Fundación je pyšná na 400. mládě ary kaninda
Díky nadaci Loro Parque Fundación se zvyšují počty arů kaninda žijících ve volnosti.
celý článek