Načítám...
29.05.2020

Viry, které mohou ohrozit vaše papoušky

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: archiv redakce

V současné době svírá lidskou populaci na celém světě jeden jediný virus, který změnil život téměř každému. Někteří podnikatelé sice neonemocněli nemocí COVID-19, ale ekonomický dopad na jejich podnikání je již nyní v podstatě likvidační. Uzavření škol zkomplikovalo život mnoha rodičům, spousta lidí přišla v důsledku karantény o práci.Nezáleží na tom, zda je virus přírodního původu, nebo unikl z nějaké vědecké laboratoře. S jeho vlastnostmi a způsobem chování se lidé v posledních týdnech seznamují a snaží se najít funkční způsob boje proti němu. Zatím nejúčinnější ochranou je „nesetkat se s ním“.

Pro chovatele papoušků je dobrou zprávou, že žádný přenos na ptáky se doposud nepotvrdil. Na současné světové situaci lze velmi srozumitelně ukázat, že nejlepší prevencí proti virové nemoci je nezavléct si ji na svoje území, tedy do svého chovu papoušků. Na většinu virů nemáme účinnou léčbu a nemoc jimi způsobená může u každého jedince probíhat jinak.

Přenos z jedince bez příznaků na jedince, který nemoci podlehne, je velmi častý. Ptáci jsou citliví k širokému spektru virů. S celosvětově rostoucím obchodem a pohybem ptáků se viry pozvolna šíří z kontinentu na kontinent. Není to však tak viditelné a intenzivní jako u cestujících lidí.

U ptáků nás v poslední době začíná trápit horečka západního Nilu, mezinárodně známá podle původce jako West Nile virus (WNV). Rozšířila se původně z Afriky, ale již přes 15 let působí velké potíže v ptačí populaci v Severní Americe. U nás se znatelně vyskytla teprve v posledních dvou letech a stále je kolem ní mnoho nezodpovězených otázek. V aktuálním čísle tištěného časopisu PAPOUŠCI článku jsem uveřejnila a podrobně popsala přehled virů, které naše papoušky ohrožují. A nejlepší je zkrátka se jim vyhnout. 

 

V tištěném čísle PAPOUŠKŮ jsem u každého viru uvedla jeho hlavní rysy, klinické příznaky, způsoby přenosu, možnosti léčby a také řešení při výskytu a následném rozšíření v chovu. Zkráceně lze však konstatovat, že až na pár výjimek bývají příznaky často velmi podobné.

PBFD – papouščí cirkovirus (psittacine beak and feather disease)
Papillomavirus
Aviární ganglioneuritis – tzv. dilatace předžaludku (PDD)
Polyomavirus
Herpesvirus
Leukóza
Influenza A virus – ptačí chřipka
Orthoreovirus
Paramyxovirus
Adenovirus
West Nile virus

Bez moderních molekulárních metod diagnostiky se v podstatě neobejdeme. Proto je vhodné při příchodu nových jedinců do chovu rutinně provádět vyšetření na nejčastěji se vyskytující viry. Bezpříznakoví nosiči mohou být příčinou velkých ztrát v chovu.

Pokračování článku si můžete přečíst v tištěném časopise PAPOUŠCI 3-2020. Roční předplatné nabízíme za 348 Kč/rok.


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

30.06.2020
Mgr. Lubomír Tomiška
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Přirozený odchov papoušků patagonských chilských
Hlavní nápor letošní chovné sezóny pomalu odeznívá. V těchto dnech se tak můžeme kochat pohledem na mláďata, která opouštějí svá hnízda. Jedním z příjemných překvapení tohoto roku je početný odchov vzácného papouška patagonského chilského.
celý článek
08.03.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Milovník papoušků v Indii denně nakrmí 4000 alexandrů malých
Kilithottam Sekar z Indie denně nakrmí 4000 alexandrů malých. Každý den vstává ve 4:30 hodin ráno, aby připravil krmivo pro volně žijící alexandry malé, kteří k jeho domu přiletí okolo šesté.
celý článek
14.11.2019
ČASOPIS PAPOUŠCI
ANIMAL FOOD – eshop s krmivem
Představení eshopu s krmivem pro papoušky – ANIMAL FOOD, s.r.o.
celý článek
02.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Květy ibišku pro papoušky
Ve volné přírodě konzumují papoušci širokou škálu potravy od semen a květů stromů, keřů a trav přes různé plody a bobule. V zajetí jim můžeme poskytnout různé druhy jedlých květů, například květu ibišku.
celý článek