Načítám...
31.05.2018

Vysoké květnové teploty

Text:
Foto:

Ve volné přírodě hledají ptáci potravu v ranních a večerních hodinách, v těch nejvyšších denních teplotách posedávají a odpočívají ve stínu. Ptáci chovaní v zajetí jsou odkázáni na prostor své klece či voliéry a pokud jsou umístěni na přímé slunce, může dojít k fatálním následkům.

Ptáci nemají v porovnání se savci potní žlázy a peří slouží jako dobrý tepelný izolant. V zimních měsících teplo neuniká ven, v letních měsících je však tato vlastnost nežádoucí. Teplo z těla uniká buď odhalenou kůží nebo dýcháním.

Ptáci ve venkovní voliéře by měli mít k dispozici místo, které je během dne vždy ve stínu. Musíme si totiž uvědomit, že slunce během dne cestuje a tam kde ráno nebylo, může v poledne být. Pokud má voliéra část vnitřní a venkovní, může se papoušek schovat do vnitřní části.

Jiná situace nastává u papoušků, které majitelé dávají během dne do klece ven, aby pomocí sluníčka získali vitamín D. Klec ponechaná na přímém slunci se může stát papouškovi osudnou. Stejná situace nastává doma, pokud je klec umístěna na parapet za zavřené okno, protože sklo umocňuje sílu slunečních paprsků.

Přehřátého papouška poznáte podle toho, že bude zrychleně dýchat s otevřeným zobákem. Zároveň bude odtahovat křídla od těla. Pokud bychom se do této situace dostali, je vhodné nejprve křídla a končetiny zchladit vodou.

V teplém počasí můžeme papouška postříkat vodou z rozprašovače. Pokud se to papouškovi líbí, roztáhne křídla a užívá si každou kapku vody. Voliérovým ptákům můžeme umístit do venkovních voliér systém mlžení, který se během dne zapne. Další variantou je kropení zahradní hadicí. Někteří papoušci preferují koupání v nádobě s vodou, kterou můžeme umístit do voliéry.

Je třeba mít také na paměti, že během horkého letního počasí dochází rychle ke kažení ovoce a vody. Pokud je to tedy možné, je vhodné zbytky krmiva během dne odstranit a vyměnit vodu.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

04.11.2019
Milena Vaňková
Nevítaní návštěvníci voliér papoušků
S postupným ochlazováním a zavíráním papoušků do vnitřních prostor se téměř všichni chovatelé potýkají s problémem výskytu myší, hrabošů a snad v tom nejhorším případě i potkanů.
celý článek
20.05.2019
Milena Vaňková
Používáte při přípravě krmiva pro papoušky jablečný ocet?
Chladné dny jsou snad již minulostí a léto je za dveřmi. Krásné období, které sebou nese ale i svá rizika.
celý článek
04.03.2020
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – dobrý stav peří je důležitý
Období toku je založeno na předvádění. Většina ptačích druhů začíná vydávat specifické zvuky a snaží se tak upoutat pozornost svého vyvoleného partnera. Kvalita opeření zde hraje významnou roli...
celý článek
07.11.2019
Dr. Slobodan Ivic
ZOBÁK – kniha, která právě vyšla v Německu
Rád bych Vám představil svou knihu, která je velmi specificky zaměřená. Vyšla v němčině a zabývá se ptačím zobákem.
celý článek