Načítám...
22.02.2018

Významné jubileum Rudolfa Strnada

Text: Radka Hrevušová
Foto: Vladimír Doležal

Jméno Rudolf Strnad je známé snad všem chovatelům papoušků a exotického ptactva už mnoho let. Troufám si říct, že tento milý usměvavý pán je opravdový „guru“ ve světě barevných peříček – nejen papouščích, ale i nejrůznějších drobných pěvců. Chodím k němu moc ráda - pokud tedy pan Strnad zrovna nebrázdí Evropu od chovatele k chovateli. ;-) Nejen na výbornou kávu a pečené sladké zázraky jeho manželky Jarky, ale i pro rady a krásné chvíle strávené posloucháním jeho vyprávění. Vždy smím načerpat aspoň kousek pozitivní energie, která z něj přímo sálá. Jeho vyprávění zpovzdálí podmalovává zpěv kanárů a jiných drobných pěvců… V letošním roce Rudolf Strnad slaví své krásné životní jubileum 85 let. Měla jsem tedy vážný důvod k návštěvě, při které jsem mu chtěla položit několik otázek.

Proč návrat k roselám pestrým? Vidím ve vašich voliérách zas nové a nové ptáky v barvách, které si netroufnu popsat.
Rosely jsou perspektivní na dlouhou dobu z hlediska odchovávání nových mutací a jejich kombinací. V posledních letech se mi podařilo sehnat mimořádně kvalitní jedince ze zahraničí, první výsledky v podobě odchovů se již dostavily. Ale pořád je za čím jít! V tom je právě to kouzlo chovu mutací papoušků. Napětí, jaké barvy se v hnízdě objeví, alchymie kombinací a získávání nových, nádherných barev.

Jaké chovné páry rosel tedy máte sestavené pro letošní sezónu?
Letos jsem postavil několik párů nejen z nakoupených jedinců, ale i z mých loňských odchovů. Mohu jmenovat například 1,0 přírodní štěp. na modré, pastel, opalin a 0,1 červený opalin štěp. na modré, pastel, owergoten. Nebo 1,0 přírodní bělokřídlý pastel štěp. na modré, opalin, owergoten a 0,1 rubino (lutino opalin) pastel štěp. na modré, owergoten. Hodně si slibuji od páru 1,0 červený opalin štěp. na zlaté, pastel a 0,1 zlatá. Mám krásné odchované jedince po samci získaném z Holandska, je to lutino červený zlatý opalin od Johana de Vriese. Některé mám již pro letošek v párech s vhodnými protějšky. Letos v chovu použiji i nově sestavený pár černých.


Vaše černé rosely jsou opravdu nádherně černé, ne takové ty „kafebraun dozelena“! Ale co je vlastně poslední dobou tak populární mutace owergoten (übergossen)? Co toto označení znamená?
Setkáte se s tím hlavně v Holandsku. V překladu je to „rozlitá barva“ – je to zesvětlení základní barvy. Opticky je barva jiná, světlejší. Např. červená u rosel, modrá u alexandrů malých… U rosel se tato mutace poprvé vyskytla u žlutých černookých, dědičnost je recesivní (u lutina je vázaná na pohlaví). Toto označení je používáno pro mutaci dilute, která je známá např. u alexandrů rudohlavých. Bohužel hodně chovatelů používá název owergoten i pro nové kombinace mutací, které neumí správně pojmenovat. Ale to bychom mohli věčně polemizovat o sjednocení názvů mutací…

 

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SE DOČTETE V TIŠTĚNÉ VERZI ČASOPISU PAPOUŠCI 2-2018. 
OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ ZA 348 Kč/rok.

 

 

 

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

21.01.2019
Bc. Alena Winner
PISTÁCIE – výborný pamlsek pro vaše papoušky
Pistácie jsou perfektním pamlskem pro střední a velké druhy papoušků. Jsou zdrojem bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů i minerálů.
celý článek
17.06.2019
Milena Vaňková
Máte voliéry pro papoušky bezpečně uzavřené?
Vlastní zkušenost z tohoto týdne mě nutí napsat toto upozornění, které možná pomůže předejít problémům dalších chovatelů.
celý článek
28.12.2017
Radka Hrevušová
Mrkvové kuličky pro papoušky
Jáhly spaříme dvojnásobným množstvím vroucí vody a pod pokličkou necháme odstát. Mezitím oloupeme zeleninu. Mrkev podlijeme trochou vody a 10 minut dusíme, pak přidáme nakrájený batát a dužinu z dýně (bez slupky a jader) a dusíme dalších 10 minut.
celý článek
30.12.2017
Dr. Matthias Reinschmidt
Eklektus různobarvý tanimbarský
Eklektus různobarvý (Eclectus roratus) je velmi zajímavý druh papouška, protože rozlišujeme více než deset různých poddruhů. Jedním z nejvzácněji chovaných je eklektus různobarvý tanimbarský (Eclectus roratus riedeli). Svým původem spadá do oblasti
celý článek