Načítám...
30.04.2018

Zabiják teflon

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Dýchací systém ptáků patří mezi nejvýkonnější v rámci všech obratlovců. Aktivní povrch plic a intenzita dýchání je mnohem větší než u savců. Na rozdíl od savců jsou však plíce ptáků malé a při dýchání nemění svůj objem. Proudění vzduchu je umožněno systémem vzdušných vaků, které zvětšují a zmenšují svůj objem. Při prvním nádechu proudí vzduch přes plíce do zadních hrudních a břišních vzdušných vaků. Při prvním výdechu proudí vzduch zpět do plic, kde proběhne výměna plynů. Při druhém nádechu se vzduch z plic přesouvá do předních vzdušných vaků a při druhém výdechu proudí vzduch přes plíce do průdušek a průdušnice a je následně vydechován. Vdechovaný vzduch prodělává tedy dva dechové cykly, ne jeden jako u savců. Z tohoto důvodu jsou ptáci velice citlivý k inhalačním toxinům jako je například teflon.

Podívejme se na příběh tří mláďát arů ararauna, pro které se stal teflon osudný.

Chovatelka po návratu z práce nalezla tři ze čtyř ručně dokrmovaných mláďat arů ararauna mrtvá. Do té doby arové dobře prospívali a nejevili známky onemocnění. Jelikož chtěla chovatelka znát možnou příčinu úhynu papoušků, nechala provést patologické vyšetření (pitvu). Pitva prokázala překrvení plic a tekutinu v osrdečníku, přičemž nález byl stejný u všech uhynulých jedinců. Vzhledem k rychlému úhynu papoušků a stejnému pitevnímu nálezu padlo podezření na otravu. Chovatelka pak následně zjistila, že v kuchyni si dcera připravovala oběd na teflonové pánvi. Příčina úhynu tedy byla způsobena otravou teflonem.

 

Překrvené plíce

Otrava teflonem je způsobena jeho pyrolytickými produkty PTFE (polytetrafluoroetylen), které se uvolňují při zahřívání nepřilnavého povrchu známého jako Teflon, který se používá pro povrchovou úpravu nádobí (pánve, pečící formy), kuchyňských spotřebičů a na žehličkách. Zahřívání na teplotu 260°C způsobuje takzvanou pyrolýzu a uvolnění PTFE plynů, které jsou pouhým okem neviditelné a bez zápachu.

Toxin způsobuje závažný edém plic, což znamená, že do plic prosakuje tělní tekutina. V podstatě se pak pták následně utopí ve svých vlastních tělních tekutinách. Příznaky otravy jsou náhlý úhyn či kolaps, ztížené dýchání, nekontrolované pohyby a křeče. První pomocí je vynesení papouška na čerstvý vzduch, avšak na záchranu bývá ve většině případů příliš pozdě. Z tohoto důvodu bychom se měli vyvarovat pobytu papouška v kuchyni a používání teflonového nádobí či jiných spotřebičů s teflonovým povrchem. Zároveň je důležitá dobrá ventilace v kuchyni.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

24.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – arové zelení ekvádorští úspěšně vypuštěni do volnosti
Je fascinující pozorovat, jak arové zelení nebo hyacintoví opečovávají svými obrovskými zobáky mláďata, která váží jen několik gramů.
celý článek
02.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Květy ibišku pro papoušky
Ve volné přírodě konzumují papoušci širokou škálu potravy od semen a květů stromů, keřů a trav přes různé plody a bobule. V zajetí jim můžeme poskytnout různé druhy jedlých květů, například květu ibišku.
celý článek
25.10.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – ovoce a zelenina z vlastních plantáží
Víte, odkud pochází ovoce a zelenina, kterou konzumují papoušci Loro Parque a zákazníci našich restaurací?
celý článek
04.04.2018
Bohuslav Mikš
Zkušenosti s chovem rosel černohlavých
O papoušky a různé jiné ptactvo jsem se zajímal řadu let, prakticky od dětství. Mými oblíbenci jsou především papoušci Austrálie a jejich mutace. Mezi mé obzvláštní favority však patří rosely černohlavé (Platycercus venustus).
celý článek