Načítám...
19.04.2018

Žako Riki a rinolit

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: Veronika Sochorcová

Dvacetiletý samec žaka velkého Riki navštívil spolu se svým chovatelem veterinární kliniku z důvodu ucpané levé nozdry. Papoušek nevykazoval žádnou změnu zdravotního stavu, byl aktivní a přijímal potravu, ucpaná nozdra se zdála býti pouze kosmetickou vadou. Ovšem co nedělá problémy teď, může v budoucnu způsobovat komplikace, zejména při rozvinutí infekce.

Při klinickém vyšetření bylo patrné, že se jedná o takzvaný rinolit, což je kamínek tvořený odumřelými buňkami sliznice, který ucpává nozdru. Příčinou vzniku rinolitu může být bakteriální či plísňová infekce, nedostatek vitamínu A (hypovitaminóza A), cizorodý materiál či špatná kvalita vzduchu.

Po dohodě s chovatelem jsme se rozhodli, že provedeme odstranění kamínku v inhalační anestezii. Rikimu byla nasazena na hlavu anesteziologická maska a po krátké době už spal na operačním stole. Kamínek byl vyjmut, nozdra byla propláchnuta a vyčištěna. Nozdra zůstala po zákroku zvětšená a chovateli bylo oznámeno, že s největší pravděpodobností už nebude nikdy stejná, jako nozdra zdravá. Zároveň bylo doporučeno dbát na udržování čistoty v chovatelském zařízení, protože zvětšená nozdra může být náchylná k infekci.

         

          

Během anestezie byl zároveň proveden odběr krve na preventivní vyšetření. Jelikož žakové jsou náchylní na nedostatek vápníku, zaměřili jsme se také na tento minerální prvek. Při hodnocení hladiny vápníku v krvi je vhodné stanovovat takzvaný ionizovaný vápník. K tomuto vyšetření je potřeba speciální přístroj, který obvykle nebývá součástí běžné veterinární ambulance pro psy a kočky. Výsledky vyšetření krve byli vpořádku až na zmíněný vápník, který byl nižší, než by měl být. Jedná se o subklinický nedostatek, tedy takový, který na první pohled chovatel nepozná, neboť papouškovi určitou dobu nevadí, ale pokud trvá dlouhodobě, může způsobovat různý stupeň třesů až křečovité stavy. U samic může způsobovat problém se snáškou či měkkou skořápku vajíčka.

Vzhledem k tomu, že byl Riki krmen převážně směsí semen s minimálním podílem ovoce a zeleniny, bylo chovateli doporučeno zařadit do krmné dávky granule a každodenní předkládání ovoce a zeleniny. Kvůli snížené hladině vápníku také pobyt papouška na Slunci. Rikimu bylo zároveň naordinováno užívání vápníkových doplňků. Nyní, přibližně po roce a po úpravě jeho jídelníčku se Riki těší dobrému zdraví. Na první pohled není rozšířená nozdra poznat. 

       

Pokud vás zajímá zdravotní problematika papoušků žako, dozvíte se více v aktuálním čísle časopisu Papoušci (květen/červen 2018).

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.01.2018
Jan Komínek
Pozvánka do ZOO PLASY
Nedaleko Plzně v západočeských Plasech se nachází malá zoo, chovají zde dravce, savce, šelmy, vodní ptactvo a několik druhů papoušků...
celý článek
11.09.2019
Pompom
Chov aratingů žlutých
Vše začalo před několika lety, když jsme si přivezli osvědčený chovný pár aratingů žlutých (Guaruba guarouba) od místního jihoafrického chovatele.
celý článek
13.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zahnízdili amazónci běločelí
V Loro Parque začínají hnízdit amazónci rodu Pionites. Jako první mají vajíčka amazónci běločelí (Pionus senilis). Na papouščím kongresu bude přednášet věhlasný Prof. Dr. Gerry M. Dorrestein.
celý článek
21.11.2019
Dušan Barlík
Chov a odchov mníšků šedých
V přírodě je mníšek šedý (syn. papoušek mniší, mnich šedý) rozšířený na značném území − v jižní Bolívii, jihozápadní Brazílii, střední Argentině a Uruguay. Vytváří čtyři zeměpisné formy, Myiopsitta monachus monachus (brazilský), M. m. calita (argentinský), M. m. cotorra (paraguayský), M. m. luchsi (bolivijský)
celý článek