Načítám...
09.04.2018

Zmrazení spermií ve službách ochrany druhů

Text: Prof. Dr. Michael Lierz
Foto: Helena Schneider a archiv redakce časopisu PAPOUŠCI

Papouščí mláďata ze zmrazených spermií pro zachování druhu - veterinární lékaři z Univerzity Justus-Liebig v Giessenu publikují výsledky svého výzkumu v časopisu Theriogenology. 


Zmrazení spermií pro pozdější umělé oplodnění je velice dobře známou a rutinní metodou u hospodářských zvířat a také u lidí. U ptáků je tato metoda doposud možná zatím v omezené míře a pouze u několika druhů. Týmu odborníků okolo profesora Michaela Lierze z Kliniky ptáků, plazů, obojživelníků a ryb Univerzity Justus-Liebig v Giessenu (JLU) ve spolupráci s kolegou profesorem Axelem Wehrendem z oddělení porodnictví, gynekologie a andrologie velkých a malých zvířat JLU a Institutem Friedrich-Loeffler Mariensee se podařilo použít korelu jako modelové zvíře pro papouška a vyvinuli metodu pro zmrazení životaschopných spermií. Veterinární lékaři doufají, že by to mohlo znamenat další průlom, pokud jde o ochranu ohrožených druhů. Jejich úspěchy byly publikovány na začátku měsíce dubna v časopise Theriogenology.U ptáků je problematické nejprve spermie získat a následně najít vhodnou metodu k zmrazení, aby spermie přežily, vysvětluje ptačí expert Michael Lierz pozadí jeho výzkumu. Tato výzva je však velmi důležitá z hlediska ochrany druhů. Protože: "Mnoho dnes žijících druhů papoušků je kriticky ohrožených a kvůli jejich přísně monogamnímu životnímu stylu jsou chovné programy úspěšné jen částečně. Mnoho vajíček je sneseno neoplozených. " Pracovní skupina pod vedením profesora Lierze proto již v roce 2013 zavedla metodu shromažďování spermií papoušků, aby následně úspěšně provedla umělou inseminaci a odchovala mláďata vysoce ohrožených druhů.

Problémem zde byla skutečnost, že papoušci snesli jen několik vajec. Kromě toho vědci čelili výzvě, že při optimální době inseminace musí být k dispozici také vhodné spermie. Při malém počtu reprodukčně aktivních zvířat ohrožených druhů to často není možné.Proto vědci jako modelové zvíře použili korelu a vyvinuli metodu pro zmrazení životaschopných spermií. Následně pak byly tyto spermie použity pro experimenty s inseminací. Poprvé tak mohla být tímto způsobem odchována mláďata korel. “Toto zanechává naději, že v budoucnu můžeme zamrazit spermie vysoce ohrožených druhů papoušků a mít je tak k dispozici pro zachování druhu.” řekl profesor Lierz, který úzce spolupracuje s Loro Parque Fundacion na Tenerife. Nadace poskytla významnou praktickou a finanční podporu výzkumné práci.

Překlad: MVDr. Veronika Sochorcová

 

Publikace:

Theriogenology. 2018 Apr 1; 110:8-17. 
doi: 10.1016/j.theriogenology.2017.12.027. Epub 2017 Dec 16.
Investigations on a cryopreservation protocol for long-term storage of psittacine spermatozoa using cockatiel semen as an example.
Schneider H, Fischer D, Failing K, Ehling C, Meinecke-Tillmann S, Wehrend A, Lierz M.

Publikace je zveřejněna:
https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0093-691X(17)30617-9

Další informace:

www.uni-giessen.de/fbz/fb10/institute_klinikum/klinikum/kvraf/mitarbeiter/lierz
https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0093-691X(17)30617-9Prof. Dr. Michael Lierz
ředitel kliniky ptáků, plazů, obojživelníků a ryb Univerzity v Giessenu
(Klinik für Vögel, Reptilien, Amphibien und Fische der Justus-Liebig-Universität Gießen)
Telefon: 0641 99-38431

Prof. Dr. Michael Lierz

Prof. Dr. Michael Lierz je ředitelem kliniky ptáků, plazů, obojživelníků a ryb Univerzity v Giessenu (Klinik für Vögel, Reptilien, Amphibien und Fische der Justus-Liebig-Universität Gießen) Adresa: Frankfurter Straße 91-93; 35392 Gießen Telefon: 0641 99-38431

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.05.2019
Doc. Mgr. Radek Vodička, Ph.D.
GENEXONE – nabízí nejen určování pohlaví u ptáků
Laboratoř Genexone patří mezi nestátní zdravotnická zařízení s divizí zaměřenou na problematiku ptačího genomu a splňuje náročná personální a přístrojová kritéria.
celý článek
04.07.2019
Bc. Alena Winner
Vyšlo LETNÍ číslo časopisu PAPOUŠCI
Prázdninové číslo časopisu PAPOUŠCI je na světě. Troufám si říci, že je prosluněné stejně jako tyto dny. Je naplněné různorodými články plnými informací o papoušcích.
celý článek
08.10.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Vápník a příprava žaků na chovnou sezónu
Některým papouškům chovná sezóna již skončila, někteří ji mají teprve před sebou. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří například žakové. Jejich hnízdění začíná již od listopadu a nyní je tedy ten správný čas je na toto náročné období připravit.
celý článek
27.02.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aratinga sluneční v našich chovech a jeho výskyt ve volné přírodě
Aratinga sluneční (Aratinga solstitialis) patří mezi častěji chovaný druh v našich chovech, avšak jeho početní stavy ve volné přírodě klesají.
celý článek