Načítám...
10.06.2020

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Devět mláďat alexandrů holubích odchovaných tento rok

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: autor/LPF

Pro mě osobně je alexandr holubí (Psittacula columboides) jedním z nejhezčích zástupců rodu Psittacula. Podle českého a německého názvu (Taubensittich, Taube = holub) by se snad někdo mohl domnívat, že se jedná o nevýrazného papouška. Opak je však pravdou. Kontrast smaragdového a šedého zbarvení s červeným zobákem je úchvatný a působí velmi elegantně.


V našem zařízení začínají tito ptáci hnízdit od února do března, což odpovídá jejich přirozenému reprodukčnímu cyklu. V areálu výskytu (Západní Ghát, Indie) se rozmnožují od prosince do března. Obvykle snáší 3–4 vejce, výjimečně 5.

Stejně jako u ostatních alexandrů, je i u alexandrů holubích patrný sexuální dimorfismus. Ihned po vylétnutí mají mláďata růžový zobák a nevýrazné zbarvení. Po pár týdnech zobák zčerná u obou pohlaví. Ve věku jednoho roku se na něm u samců začnou objevovat první červené znaky, kolem očí a límce pozorujeme první zelená pírka. Ptáci pohlavně dospívají ve věku dvou let.


Alexandry holubí krmíme směsí semen Australian Parrot Loro Parque Mix a mixem ovoce a zeleniny. Během chovné sezóny je krmná dávka obohacená o vařená semena. Také přidáváme vitamínový a minerální přípravek. Ptákům svědčí prostorné voliéry, kde mají možnost proletu. Minimální doporučená délka jsou 3 m, v ideálním případě 5 m.

Tento druh je považován za vzácného chovance. Máme tedy radost, že Loro Parque Fundación odchovává alexandry holubí pravidelně již více jak 20 let. Tím také velkou měrou přispívá k jejich udržení v zajetí. Obzvláště v minulosti byla období, kdy tento pták z voliér prakticky vymizel a původní genofond byl tak zredukován na minimum.  V tomto roce se nám podařilo docílit odchovu devíti mláďat.     

  

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

13.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
KAKADUOVÉ 2. část - růžoví kakaduové
Do skupiny růžových kakaduů můžeme zařadit druhy - kakadu růžový (Eolophus roseicapilla) a kakadu inka (Lophochroa leadbeateri). Tito kakaduové se vyznačují převládajícím růžovým zbarvením a menším rohově zbarveným zobákem.
celý článek
02.05.2018
Radka Hrevušová
Zajímavé chovatelské zkušenosti pana Josefa Zimy
Zvenku pěkný upravený rodinný domek, nijak se nelišící od ostatních v ulici. Ale když nás příjemný pán uvítal a provedl kolem domu, opravdu jsem zůstala chvilku překvapeně stát. Otevřel se nám pohled na netradičně řešené prostorné voliéry.
celý článek
06.02.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Ara Maruška
Bornavirus u papoušků je stále žhavé téma. Mnoho chovatelů zná onemocnění zvané PDD nebo také odborně aviární ganglioneuritis. Obvykle je hovorově nazýváno dilatace předžaludku. Nejvíce trápí chovatele velkých arů, ale celkem často toto onemocnění řešíme u žaků, kakaduů i amazoňanů.
celý článek
16.01.2018
Milena Vaňková
Kšíry pro papoušky
Ve svém minulém příspěvku pro tento web jsem psala o vzrůstající oblibě chovaných papoušků jako společníků, kamarádů, mazlíčků. Lidé, kteří si takového papouška pořizují, mu chtějí dopřát to nejlepší, co mohou. K tomu patří i přirozený pobyt venku. Ne každý má možnost slunění svého papouška ve venkovní voliéře a proto se nabízí příležitost vzít svého ptačího kamaráda ven na kšírech vyrobených speciálně pro papoušky.
celý článek