Načítám...
23.11.2018

AKTUALITY Z LORO PARQUE – nové páry pro další chovnou sezónu

Text: Rafael Zamora Padrón
Foto: M. Perez/LPF

Papoušci jsou, stejně jako většina živočichů, monogamními tvory. Když se rozhodnou pro svého partnera, je to na celý život. Papouškům by měl být umožněn ideálně přirozený výběr svého vyvoleného či vyvolené.

Některá chovná centra tvoří páry v době, kdy nastane chovná sezóna. To se ale praktikuje spíš u jiných druhů ptáků. U papoušků není vhodné čekat na moment začátku hnízdního období, protože v tomto čase mohou vykazovat známky agresivního chování a párování tudíž není vhodné.  Před zimou nejsou gonády papoušků aktivní a ptáci jsou velmi mírní a společenští, i když jde o teritoriální druhy.

Je to ideální doba pro vytvoření párů a my musíme bedlivě pozorovat, zda spolu papoušci harmonizují. Ideální je sestavit mladé páry, které spolu zůstanou až do konce života a papoušci měli možnost dobrovolného výběru partnera hned v útlém mládí. Mezi znaky kompatibility patří, když jsou papoušci vedle sebe často na bidle, když spolu spí, škádlí se atd. Pokud vidíte papoušky nocovat vzájemně zakleslé křídly, jejich sympatiemi si můžete být stoprocentně jistí.

Takové páry bývají v budoucnu velmi spolehlivé a mají skvělé chovatelské výsledky. Dobře dokrmují mláďata, nemrzačí je a v průběhu hnízdění jsou méně agresivní. Pokud budete na začátku trpěliví a dopřejete papouškům vlastní výběr, přinese to své ovoce v podobě krásných a zdravých mláďat.

Jeden kuriózní fakt na závěr. Když jsme pustili do velké proletové voliéry několik papoušků stejného druhu, přičemž někteří z nich byli pokrevně příbuzní. Samovolně se utvořily páry, které nebyly příbuzné!

Pokud chováte podobné druhy ve stejné voliéře, musíte je pozorovat, aby si nevybrali jedince jiného druhu, protože k tomu papoušci inklinují. Stává se to například u aratingů slunečních (Aratinga solstitialis) a aratingů jendaj (Aratinga jandaya).


NENECHTE SI UJÍT MEZINÁRODNÍ KONGRES VĚNOVANÝ PAPOUŠKŮM

Rafael Zamora Padrón

Rafael Zamora Padrón je celosvětově uznávaným odborníkem v oboru zoologie. Přes dvacet let pracuje pro největší papouščí park světa Loro Parque a nadaci Loro Parque Fundación se sídlem v Puerto de la Cruz na ostrově Tenerife. Dlouhá léta působil jako kurátor chovného centra, kde se pod jeho vedením uskutečnila řada úspěšných odchovů papoušků. V současné době působí v pozici vědeckého ředitele nadace Loro Parque Fundación. Rafael často přednáší na mezinárodních kongresech, kde představuje úspěchy nadace a píše do mnoha zahraničních periodik. Je hlavním autorem příspěvků do naší rubriky Loro Parque (články online na www.papousci.com) a dlouhá léta také pravidelně přispívá hodnotnými články do tištěného časopisu PAPOUŠCI, ČR.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.05.2020
Radka Hrevušová
LIBEČEK – ideální celoroční doplněk ve výživě papoušků
Poslední dobou se na různých internetových fórech objevuje diskuze na téma používání libečku v chovu papoušků. Názory jsou většinou kladné, ale nebývá zdůvodněno proč, jak a kolik.
celý článek
09.11.2020
Milena Vaňková
Kdo a kdy je nejvhodnějším majitelem papouška domácího mazlíčka?
K napsání tohoto příspěvku mě přivedl telefonát pána, který si z našeho chovu zamlouval mláďátko žaka, který mu má dělat společnost jako kamarád – domácí mazlíček.
celý článek
29.03.2018
ČASOPIS PAPOUŠCI
Začátek chovné sezóny 2018 u Zdeňka Vandělíka
Zdeněk Vandělík patří mezi přední české chovatele papoušků. Chovatelství se věnuje od dětství a momentálně se specializuje na chov jihoamerických druhů. Celkem odchoval více než 300 mláďat těchto krásných a inteligentních papoušků.
celý článek
16.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Když uhyne papoušek
Úhyn papouška je pro chovatele velice smutnou a nepříjemnou situací. Dříve či později však nastane otázka: Udělal jsem něco špatně? Může se stát něco i mým ostatním papouškům?
celý článek