Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

13.12.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Ochrana před nepřízní počasí pro malé druhy papoušků

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: Mgr. Lubomír Tomiška

 

      

 

Tenerife aneb ostrov věčného jara je známé svým příznivým klimatem, nicméně i zde teplota v zimních měsících výrazně klesá. Větší a střední papoušci se s tímto výkyvem bez problému vyrovnají. Jak na tuto teplotní změnu ale reagují menší druhy?

Malí loriové, lorikulové a loríčci jsou ptáci pocházející z tropického podnebného pásma. Jedná se o papoušky živící se převážně ovocem a nektarem. Díky této potravní specializaci a menší velikosti těla mají rychlejší metabolismus než ostatní zrnožraví papoušci, a tudíž je v zimních měsících stojí více energie udržet si svou stálou tělesnou teplotu.

 

 

Z tohoto důvodu je pro chov výše uvedených ptáků potřeba teplotu prostředí kontrolovat. K tomu se v chovném centru Loro Parque Fundación vybudoval velký skleník, ve kterém je stabilní mikroklima. Klece mají navíc z čelní strany přimontované infra lampy. Ptáci už jsou naučení přespávat v budkách nebo na bidlech, které se nacházejí u zdroje tepla. V těchto místech máme také zavěšené teploměry a i v případech, kdy venkovní teplota klesne pod 15 °C, ukazují komfortních 25 °C.

 

 

Výrazné výkyvy teplot se nevyplatí podceňovat. Opakované podchlazení našich chovanců může vést k oslabení imunitního systému a dalším onemocněním. Zimní měsíce jsou obdobím klidu, během kterého ptáci nabírají kondici na příští chovnou sezónu. Pokud začnou hnízdit oslabení, zcela jistě se tato skutečnost promítne i na chovatelských výsledcích.

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.05.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Kontrola budky při hnízdění - 8. část
Kontrola budky v průběhu hnízdění může mít více důvodů. Potřebujeme vědět, zda je samička v budce v pořádku, kdy bylo sneseno první a další vejce, zda jsou vejce oplozená, kdy se mají mláďata líhnout, kdy kroužkovat, zda některé mládě nemá problém.
celý článek
28.03.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Chia semínka - superpotravina pro papoušky
Znáte chia semínka a věděli jste, že je můžete podávat také svým papouškům?
celý článek
29.01.2018
Bc. Alena Winner
Praktický chovatelský tip z Loro Parque
Období, kdy mláďata papoušků v chovech ve voliérách opouštějí budku, pro ně patří mezi jedno z nejrizikovějších v životě. Mladí papoušci si musí prakticky okamžitě zvyknout nové prostředí a mohou být zpočátku v různé míře dezorientovaní.
celý článek
01.03.2018
Hana Škrháková Pádková
Zahájení sezóny v PAPOUŠČÍ ZOO BOŠOVICE
PAPOUŠČÍ ZOO BOŠOVICE dnes zahájila sezonu návštěvnickou sezónu. Vzhledem k extrémním mrazům jsou však v těchto dnech papoušci ve vnitřních ubikacích a ve venkovních expozicích je budete moct obdivovat za několik dnů, kdy bude počasí příznivější...
celý článek