Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

13.12.2019

AKTUALITY Z LORO PARQUE – Ochrana před nepřízní počasí pro malé druhy papoušků

Text: Mgr. Lubomír Tomiška
Foto: Mgr. Lubomír Tomiška

 

      

 

Tenerife aneb ostrov věčného jara je známé svým příznivým klimatem, nicméně i zde teplota v zimních měsících výrazně klesá. Větší a střední papoušci se s tímto výkyvem bez problému vyrovnají. Jak na tuto teplotní změnu ale reagují menší druhy?

Malí loriové, lorikulové a loríčci jsou ptáci pocházející z tropického podnebného pásma. Jedná se o papoušky živící se převážně ovocem a nektarem. Díky této potravní specializaci a menší velikosti těla mají rychlejší metabolismus než ostatní zrnožraví papoušci, a tudíž je v zimních měsících stojí více energie udržet si svou stálou tělesnou teplotu.

 

 

Z tohoto důvodu je pro chov výše uvedených ptáků potřeba teplotu prostředí kontrolovat. K tomu se v chovném centru Loro Parque Fundación vybudoval velký skleník, ve kterém je stabilní mikroklima. Klece mají navíc z čelní strany přimontované infra lampy. Ptáci už jsou naučení přespávat v budkách nebo na bidlech, které se nacházejí u zdroje tepla. V těchto místech máme také zavěšené teploměry a i v případech, kdy venkovní teplota klesne pod 15 °C, ukazují komfortních 25 °C.

 

 

Výrazné výkyvy teplot se nevyplatí podceňovat. Opakované podchlazení našich chovanců může vést k oslabení imunitního systému a dalším onemocněním. Zimní měsíce jsou obdobím klidu, během kterého ptáci nabírají kondici na příští chovnou sezónu. Pokud začnou hnízdit oslabení, zcela jistě se tato skutečnost promítne i na chovatelských výsledcích.

Mgr. Lubomír Tomiška

Asistent kurátorky Loro Parque Fundación. Chovu exotického ptactva se věnuje od dětství, kdy začal s běžnými druhy australských papoušků. V 16 letech si pak pořídil první lorie, na které se později začal specializovat. Tito ptáci jsou doteď jeho největšími oblíbenci. Na střední škole začal publikovat odborné články v českých, ale i zahraničních časopisech. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na vysoké škole založil anglický internetový časopis Parrots Daily News, na kterém se pravidelně uveřejňují články chovatelů papoušků z celého světa. Od roku 2016 působí jako biolog v zoologické zahradě Loro Parque a chovném centru nadace Loro Parque Fundación.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

09.03.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z LORO PARQUE – La Vera se otevře opět v září
V Loro Parque pro své papoušky děláme vše vždy na 100 % a v následujících měsících to bude platit ještě víc. Hlavní chovná sezóna je za dveřmi a my jsme nyní v plném nasazení věnovat se potřebnému chovatelskému managementu. 
celý článek
08.11.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Péče o peří prozradí kompatibilitu páru
Právě teď obývají naše voliéry v Loro Parque hejna odchovaných letošních mláďat papoušků. V tomto období se ptáci učí, jak udržovat své peří v dobrém stavu a pečovat o ně (angl. preening). 
celý článek
26.03.2018
Ing. Jana Jiroušková Kamberská
PRÁŠEK Açai pro vaše papoušky
Já osobně si nejraději smíchám směs několika „superpotravin“  jako je např. açai, moringa, spirulína či včelí pyl a tuto směs následně aplikuji s naklíčenými semínky travních a divokých bylin.
celý článek
20.06.2019
Bc. Alena Winner
RANDY BERRY – tentokrát na titulní straně časopisu PAPOUŠCI
dnes jde do tisku letní číslo časopisu PAPOUŠCI, které je doslova nadupané rozhovory. Bylo mi ctí vytvořit interview s Randym Berrym z Itálie, který souhlasil stát se hvězdou obálky aktuálního čísla.
celý článek