Načítám...
16.04.2018

Brzy vyjde ČASOPIS PAPOUŠCI 3-2018

Text: Bc. Alena Winner
Foto: kolektiv autorů časopisu PAPOUŠCI

Milí čtenáři,

je to pár minut od odeslání tiskových dat nejnovějšího čísla časopisu PAPOUŠCI do tiskárny Triangl. I když byl pro dnešní den sem na web připraven trochu jiný text, na poslední chvíli jsme plán změnili, protože si zasloužíte malé nahlédnutí pod pokličku toho čerstvě namíchaného čísla. Asi jsme se dostali trochu do euforie, nevím. Na článcích online si dáváme velmi záležet, ale ty absolutně nejlukrativnější články stále najdete pouze v tištěném časopisu PAPOUŠCI. A právě takovými se může pyšnit i číslo 3-2018 (květen/červen), které dostanete do svých poštovních schránek 24. dubna a na stáncích PNS bude v prodeji od 2. května.

 

Uplynul již rok od termínu, kdy měli být papoušci žako v ČR zaregistrováni. Podrobněji o této problematice píše MVDr. Helena Vaidlová hned v úvodu časopisu. Ve druhé polovině tohoto čísla uveřejňuje tato renomovaná veterinární lékařka svůj závěrečný díl seriálu o vyšetřovacích metodách, tentokrát s tématem ENDOSKOPIE. Jak jsem psala ve svém minulém příspěvku, zintenzivnili jsme spolupráci se světoznámou chovatelkou a spisovatelkou Rosemary Low. Netají se tím, že její srdce propadlo charmozinům a o zkušenostech s jejich chovem referuje s velkým nadšením. Konkrétně se v tomto čísle zabývá druhem charmozin Stellův (Charmosyna stellae). 

 

Následuje článek, který jsme vytvořily spolu s Márcií Weinzettl, kurátorkou chovu papoušků nadace Loro Parque Fundación. V lednu jsem na Tenerife nafotila tisíce snímků, mezi nimi i snímky papoušků patagonských chilských (Cyanoliseus patagonus bloxami). Márcia velmi poutavě popisuje skupinový způsob chovu, který se v Loro Parque osvědčil. 

MVDr. Veronika Sochorcová má v aktuálním čísle dva příspěvky. Jeden z oboru veterinární medicíny a zabývá se nemocemi u žaků. Její druhý článek je neméně zajímavý... jde o rozhovor s chovatelkou Danou Havelkovou, která papoušky chová s obrovským srdcem a nasazením. Autorkou dalších dvou článků je Petra Pelikánová. Tato mladá chovatelka má za sebou už řadu zkušeností se svými papoušky. V prvním článku rozebírá problematiku výživy a popisuje, jakých chyb se lze dopustit u výživy amazoňanů, konkrétně oranžovokřídlých. A ve druhém článku popisuje péči o drápky. 

Pro ty, kteří už dlouho toužili po článku z prostředí zoologické zahrady, tu také něco máme. Milena Vaňková vyzpovídala Andreu Gruntovou ze ZOO Ústí nad Labem, která jí prozradila docela dost ze zákulisí chovu papoušků v této ZOO, umístěné na východ od centra města na svahu Mariánské skály. 

Netajím se tím, že se mi velice hezky spolupracuje s asijskými chovateli papoušků. Mají obrovské srdce! A to je nesmírně sympatické. Jedním z takových oddaných chovatelů je i Puttiopol. Napíšu jen to jméno. Až se u článku mrknete na znění příjmení, tak pochopíte, proč napíšu pouze to jméno :-) Tento mladý hoch chová kakaduy palmové (Probosciger atterimus) a s úspěchem se mu daří i ruční odchov. Ve svém článku podrobně popisuje chovatelské fígle, kterými úspěchu při dokrmování kakaduů docílíte. Uveřejňuje též tabulku přesného dávkování krmiva v prvních dnech... 

 

Jako již tradičně, i v květnovém čísle časopisu má své zastoupení ČESKÝ KLUB CHOVATELŮ AGAPORNISŮ. Tentokrát uveřejňujeme článek o chovu agapornisů růžohrdlých, nechybí samozřejmě mutace. Autorem je člen klubu pan Patrik Bachorec. Chovatel Vladimír Řáha je náruživým cestovatelem, který se v loňském roce vydal do Austrálie. Pozoroval papoušky ve volné přírodě, navštívil spoustu chovatelů... vše o jeho dobrodružném výletu se dočtete v tištěném čísle. 


Ing. Jana Jiroušková Kamberská píše o velice aktuálním tématu. Její článek nese název "Podpora trávení (nejen) u ručně dokrmovaných mláďat". Takové téma určitě oceníte a zejména teď, když je hlavní chovná sezóna v plném proudu. 
Fotograf, cestovatel a dobrodruh Franta Brzák je autorem nádherných snímků papoušků z volné přírody. Prostřednictvím PAPOUŠKŮ se tentokrát dostanete až do dalekého Pantanalu, království papoušků a jaguárů. Franta Brzák popisuje cestu za papoušky, ale i jinými obyvateli tohoto působivého koutu planety. 

 Elektronická verze časopisu PAPOUŠCI vychází už zítra. Věřím, že se bude líbit. Číslo je opravdu vymazlené. 

Vše už rozkvétá, tak užívejte optimistických jarních dnů. Mějte se krásně!

Vaše,

Bc. Alena Winner

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

27.02.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aratinga sluneční v našich chovech a jeho výskyt ve volné přírodě
Aratinga sluneční (Aratinga solstitialis) patří mezi častěji chovaný druh v našich chovech, avšak jeho početní stavy ve volné přírodě klesají.
celý článek
31.10.2018
Milena Vaňková
Strava jako základ zdraví papoušků - upoutávka na článek
Upoutávka na článek "Strava jako základ zdraví papoušků", od Mileny Vaňkové, MVDr. Veroniky Sochorcové a MVDr. Petra Kuchárskeho.
celý článek
24.10.2019
Bc. Alena Winner
Arové hyacintoví – OPEŘENÉ LÁSKY PAVLY ŘÍHOVÉ
Nahlédněte do ráje jedné neskutečně šikovné chovatelky ze středních Čech.
celý článek
17.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – líhnou se nám první arové
Arové chovaní v lidské péči v Evropě většinou zahnízdí o něco později než ostatní druhy papoušků. Samice snáší vejce až v momentě, kdy je všeho dostatek.
celý článek