Načítám...
20.09.2018

Cirkulární konstrikce prstu

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: Pavol Kováčik

Při odchovu mláďat papoušků se můžeme setkat s různými zdravotními problémy. Jedním z nich je například cirkulární konstrikce prstů, onemocnění, u kterého raje roli včasný zásah.

Cirkulární konstrikce prstu, známá také jako Toe syndrom, patří mezi onemocnění mláďat papoušků. Jak již z názvu vyplývá, týká se dolní končetiny, konkrétně jejích prstů. Jedná se o onemocnění, u kterého dochází k zaškrcení (konstrikci) prstu vazivovým prstencem a následnému otoku článku, který se nachází pod tímto zaškrcením. Zjednodušeně řečeno má mládě oteklý prst. (viz. obrázek)

S cirkulární konstrikcí prstu se nejčastěji můžeme setkat u mláďat arů, eklektů a žaků, ale mohou se vyskytnout u jakéhokoliv druhu papouška. Postižen může být kterýkoliv prst. Příčina problému není známá, ale roli zde hraje pravděpodobně nízká vlhkost v inkubátoru/odchovně. Po zjištění problému je nutné navštívit zkušeného veterinárního lékaře zaměřeného na exotické ptactvo, který provede krátký zákrok. Neodborně provedený zákrok může vést k infekci končetiny a případnému úhynu mláděte. Při včasném odhalení a řešení problému se obvykle článek prstu podaří zachránit. Pokud chovatel delší dobu otálí, dochází postupně k nekróze článku prstu, který je nutno amputovat.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

11.06.2020
ČASOPIS PAPOUŠCI
Úspěšný odchov nestorů kea na jihu Čech
Skvělá zpráva o úspěšném odchovu nestorů kea u chovatele Jindřicha Veselského.
celý článek
25.11.2020
ČASOPIS PAPOUŠCI
O španělském krmivu PSITTACUS s Jakubem Janoschem
Firma Janosch B&F, kterou znáte ze stránek nejnovějších čísel tištěného časopisu PAPOUŠCI, nabízí zajímavou řadu krmiv pro exotické ptactvo – PSITTACUS. Více se dočtete v článku...
celý článek
18.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – kontrola papoušků před chovnou sezónou
Před chovnou sezónou je nezbytně nutné zkontrolovat stav všech našich papoušků. Kontrola nám může pomoci odhadnout, zda je ten který papoušek skutečně připraven na hnízdění. V neposlední řadě jde o prevenci případných nežádoucích komplikací v průběhu chovné sezóny.
celý článek
14.05.2019
Milena Vaňková
Má vliv na líhnutí papoušků v budkách vlhkost prostředí?
Má vliv na líhnutí papoušků v budkách vlhkost prostředí? Odpověď je jednoznačná – ano má. A to zejména u papoušků, kteří v přírodě žijí v biotopu s vysokou vlhkostí.
celý článek