Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
10.07.2018

Dáváte svým papouškům rybíz?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

 

 

I když je letos příroda s dozráváním úrody témě o měsíc popředu, stále se ještě na keřících rybízu objevují kuličky a hrozny černého, červeného , bílého či růžového rybízu, který můžeme nabídnout svým opeřeným svěřencům.

 

Rybíz se v našich zahradách pěstuje od nepaměti. Vysazovat se dá ve formě keřů čí stromků. Pěstování není nijak náročné.

Rybíz je vděčný, plodící drobné bobule výrazné chuti, které mají velmi vysoký obsah vitaminu C.

Pokud máme vysázeny různé barvy, je jeho sklizeň dlouhodobá, protože dozrává v nestejnou dobu.

 

Černý rybíz, je ovocný keř, který plodí malé jedlé bobule s vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu P, flavonoidů, obsahuje pektiny, resverastrol a silice. Řadíme ho mezi rostlinné antioxidanty. Černý rybíz přispívá k vylučování vody z organismu, k normálnímu stavu svalů a kloubů, k normální činnosti oběhové soustavy, k přirozené obranyschopnosti, k normální hladině glukózy v krvi, k normální funkci dýchacího systému, k detoxikaci a k celkovému osvěžení organismu. Jedná se o analgetikum.

Červený rybíz podporuje krvetvorbu, posiluje imunitní systém, obsahuje velké množství vlákniny, zpomaluje projevy stárnutí, urychluje metabolismus a zlepšuje zažívání.

Dá se předkládat papouškům čerstvý i zamražený, buď samostatně nebo společně s dalšími bobulemi, čerstvý např. v hroznech na pletivo voliéry nebo ve směsi ovoce a zeleniny. Některým chutná, některým bohužel ne.

V chovu loriů a papoušků, kterým také předkládáme nektar, (např. u eklektů) se dá ptákům, kteří nechtějí rybíz konzumovat ve formě kuliček, tyto rozmixovat do nektaru.

 

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

15.01.2018
Antonín Zelený
Barnard límcový velký – mutace
Barnardy límcové velké (Barnardius zonarius) chovám v mutacích modrá, modrá misty, olivová misty, skořicová štěpitelná na modré a modrá na skořicové.
celý článek
02.05.2019
Vendula Černá
Jak usušit větší množství květů pampelišek
Dříve jsem sušila nejrůznější plodiny, ale moji mlsní zobáčci ŽAKOVÉ mi dali jasně najevo, že jim na jaře stačí pampelišky a na podzim hloh.
celý článek
11.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – amazoňan žlutoramenný
Amazoňan žlutoramenný (Amazona barbadensis) patří mezi nejzajímavější druhy rodu amazoňanů. Navzdory tomu, že je ve Venezuele, zemi svého původního výskytu ohrožený, je zde často chován jako domácí mazlíček. 
celý článek
08.10.2018
MVDr. Veronika Sochorcová
Vápník a příprava žaků na chovnou sezónu
Některým papouškům chovná sezóna již skončila, někteří ji mají teprve před sebou. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří například žakové. Jejich hnízdění začíná již od listopadu a nyní je tedy ten správný čas je na toto náročné období připravit.
celý článek