Načítám...
10.07.2018

Dáváte svým papouškům rybíz?

Text: Milena Vaňková
Foto: Jaroslav Vokoun

 

 

I když je letos příroda s dozráváním úrody témě o měsíc popředu, stále se ještě na keřících rybízu objevují kuličky a hrozny černého, červeného , bílého či růžového rybízu, který můžeme nabídnout svým opeřeným svěřencům.

 

Rybíz se v našich zahradách pěstuje od nepaměti. Vysazovat se dá ve formě keřů čí stromků. Pěstování není nijak náročné.

Rybíz je vděčný, plodící drobné bobule výrazné chuti, které mají velmi vysoký obsah vitaminu C.

Pokud máme vysázeny různé barvy, je jeho sklizeň dlouhodobá, protože dozrává v nestejnou dobu.

 

Černý rybíz, je ovocný keř, který plodí malé jedlé bobule s vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu P, flavonoidů, obsahuje pektiny, resverastrol a silice. Řadíme ho mezi rostlinné antioxidanty. Černý rybíz přispívá k vylučování vody z organismu, k normálnímu stavu svalů a kloubů, k normální činnosti oběhové soustavy, k přirozené obranyschopnosti, k normální hladině glukózy v krvi, k normální funkci dýchacího systému, k detoxikaci a k celkovému osvěžení organismu. Jedná se o analgetikum.

Červený rybíz podporuje krvetvorbu, posiluje imunitní systém, obsahuje velké množství vlákniny, zpomaluje projevy stárnutí, urychluje metabolismus a zlepšuje zažívání.

Dá se předkládat papouškům čerstvý i zamražený, buď samostatně nebo společně s dalšími bobulemi, čerstvý např. v hroznech na pletivo voliéry nebo ve směsi ovoce a zeleniny. Některým chutná, některým bohužel ne.

V chovu loriů a papoušků, kterým také předkládáme nektar, (např. u eklektů) se dá ptákům, kteří nechtějí rybíz konzumovat ve formě kuliček, tyto rozmixovat do nektaru.

 

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

19.06.2018
Milena Vaňková
Dáváte svým papouškům květy aksamitníku?
Český název této rostliny, která zahrnuje přes 50 rodů, je afrikán. Zemí původu je však Mexiko.
celý článek
05.01.2018
Rafael Zamora Padrón
Krmení papoušků v zimním období v LORO PARQUE FUNDACIÓN
Hlavní chovná sezóna na Tenerife je již za námi a my se můžeme radovat ze skutečnosti, jak mláďata našich papoušků dobře prospívají. O odchovech vám poreferuji zase někdy příště… nyní se pojďme zabývat dospělými jedinci.
celý článek
13.04.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – zahnízdili amazónci běločelí
V Loro Parque začínají hnízdit amazónci rodu Pionites. Jako první mají vajíčka amazónci běločelí (Pionus senilis). Na papouščím kongresu bude přednášet věhlasný Prof. Dr. Gerry M. Dorrestein.
celý článek
08.05.2018
Milena Vaňková
Někdy je nutné udělat změnu
Někdy se stane, že sestavíme pár papoušků a ať děláme co děláme, vajec a mláďat se nedočkáme.
celý článek