Načítám...
22.06.2020

Doba sklizně muchovníku pro papoušky je tady

Text: Milena Vaňková
Foto: Milena Vaňková

MUCHOVNÍK (Amelanchier)

INDIÁNSKÉ BORŮVKY nebo také ROZINKOVÝ STROM

 

 

Na jaře v době květu je možné papouškům podávat květy nebo celé větvičky s květy. Právě teď nastává čas, kdy muchovník dozrává. Přes červenou barvu do tmavě modré až temně fialové. K použití pro naši lidskou spotřebu je v době, kdy získává tmavou barvu, papoušci upřednostňují plody v barvě červené.

 

 

Muchovník můžeme přidat do směsi ovoce a zeleniny nebo ho podávat samostatně.

Muchovníkové plody se dají také sušit.

 

 

Vzhledem i chutí plodů připomíná nejvíce kanadské borůvky. Jedná se o nenáročný keř dorůstající i několika metrů. Muchovník je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný keř a dokonce i květy jsou velmi odolné mrazu. Takže téměř stoprocentně plodí, i když ostatní ovoce postihnou mrazíky v době květu. Snáší i vedra a sucho a je odolný proti škůdcům.

Plody muchovníku obsahují velké množství vitaminu C, B2 , E, K, vlákninu, prospěšná antokyanová barviva a cenné minerály. Podporují odolnost organismu, působí preventivně proti onemocnění žaludku.

Muchovník může růst na místě až čtyřicet let, ovšem potřebuje zásoby živin. Vodu i živiny si jeho kořeny dovedou získat i z větších vzdáleností, přesto nezapomínáme na zálivku.

Existuje několik druhů muchovníků, všechny jsou jedlé. Květy muchovníku jsou samosprašné.

Plod chutná sladce, není tak borůvkově kyselý (narozdíl např. od zimolezu kamčatského). Semínka v plodu při rozkousnutí vydávají příjemnou mandlovou příchuť.

Muchovník má rád slunce, ale snáší i polostín. Ve stínu se mu dařit nebude.

 

 

 

 

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.05.2018
Milan Bartl
Papoušci a třešně
Třešně jsou spolu s jahodami prvním ovocem, které v našich zeměpisných šířkách začíná dozrávat. Při příznivém počasí začíná sklizeň v druhé polovině května. Prapůvodce dnešních vyšlechtěných odrůd třešní je třešeň ptačí, zvaná "Ptáčnice". Ptáčnice i dnes roste ...
celý článek
15.03.2018
Jan Komínek
DOROTKA – Ara ararauna
Svou první aru Dorotku jsem si pořídil v roce 2014. Původní majitelé ji chovali jako domácího mazlíčka. Ze zdravotních důvodů ji však přibližně v roce jejího života museli nabídnout k prodeji. Hned druhý den od podání inzerátu jsem si pro ni jel.
celý článek
09.06.2020
Milena Vaňková
Zoologická zahrada v Ostravě a papoušci
Situace nám to naštěstí už dovoluje a můžeme opět navštěvovat zoologické zahrady. Tentokrát malá pozvánka do Ostravy.
celý článek
29.01.2020
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost kompatibility páru
Dokážete včas rozpoznat, že je pár vašich papoušků nekompatibilní? Na co se zaměřit píše Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel Loro Parque Fundación.
celý článek