Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

03.09.2018

Hložinky - prospěšné plody přírody pro vaše papoušky

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Během měsíce srpna a září jsou k dispozici plody hlohu (Crataegus) - hložinky, červené bobule, které si můžete v přírodě sami nasbírat a obohatit tak jídelníček vašich papoušků.

Hloh patří mezi léčivé rostliny, ze kterých lze sbírat květy, listy i plody. Mezi nejvýznamnější léčebné účinky patří jeho pozitivní působení na srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, reguluje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh. Zároveň mají účinky uklidňující.

Papoušci jsou dlouhověcí tvorové, kteří jsou stejně jako člověk, náchylní k ateroskleróze. Jedná se o onemocnění, při němž se ukládá tuk ve velkých cévách a způsobuje tak jejich změny, které mohou vyústit až v jejich rupturu a náhlý úhyn jedince. Studie prokázaly, že bobule hlohu obsahují účinné látky s antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají chránit před tvorbou těchto nálepů.

Plody hlohu obsahují vitamíny C a B, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, pektiny a cukry. Papouškům je můžete podávat na větvi ve voliéře, čímž jim obohatíte jejich prostředí a zpestříte jejich stravu. Bobule hlohu můžete do další sklizně uchovat zmrazené nebo je usušit.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

11.11.2019
Milena Vaňková
Nezapomínáte na správné větrání ?
Teplé počasí se s námi na nějakou dobu asi nadobro rozloučilo a většina našich opeřenců bude trávit zimní období ve vnitřních ubikacích, vytápěných na různou teplotu.
celý článek
24.02.2020
Milena Vaňková
Přejete si mluvícího papouška?
Jedním z aspektů stále se zvyšující popularity papoušků je bezesporu schopnost napodobovat lidskou řeč. K tomu však samozřejmě potřebují učitele, který je tomu naučí. Je to podobné, jako učit mluvit malé dítě.
celý článek
16.11.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z LORO PARQUE – létání papoušků
Chovatelé někdy vypozorují, že jejich papoušci ztrácejí zájem o létání. Místo toho spíše šplhají po pletivu, za které se zachytávají mohutnými zobáky nebo se houpají na závěsných bidlech.
celý článek
29.01.2020
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost kompatibility páru
Dokážete včas rozpoznat, že je pár vašich papoušků nekompatibilní? Na co se zaměřit píše Rafael Zamora Padrón, vědecký ředitel Loro Parque Fundación.
celý článek