Načítám...
03.09.2018

Hložinky - prospěšné plody přírody pro vaše papoušky

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Během měsíce srpna a září jsou k dispozici plody hlohu (Crataegus) - hložinky, červené bobule, které si můžete v přírodě sami nasbírat a obohatit tak jídelníček vašich papoušků.

Hloh patří mezi léčivé rostliny, ze kterých lze sbírat květy, listy i plody. Mezi nejvýznamnější léčebné účinky patří jeho pozitivní působení na srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, reguluje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh. Zároveň mají účinky uklidňující.

Papoušci jsou dlouhověcí tvorové, kteří jsou stejně jako člověk, náchylní k ateroskleróze. Jedná se o onemocnění, při němž se ukládá tuk ve velkých cévách a způsobuje tak jejich změny, které mohou vyústit až v jejich rupturu a náhlý úhyn jedince. Studie prokázaly, že bobule hlohu obsahují účinné látky s antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají chránit před tvorbou těchto nálepů.

Plody hlohu obsahují vitamíny C a B, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, pektiny a cukry. Papouškům je můžete podávat na větvi ve voliéře, čímž jim obohatíte jejich prostředí a zpestříte jejich stravu. Bobule hlohu můžete do další sklizně uchovat zmrazené nebo je usušit.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

21.09.2020
Milena Vaňková
Je čas sběru bobulovin pro naše papoušky...
Nastal čas sběru bobulovin pro naše papoušky. Můžeme je papouškům předkládat k okamžité spotřebě, ale hlavně nasbírat na zimní období. Co vše můžeme papouškům připravit?
celý článek
11.09.2019
Pompom
Chov aratingů žlutých
Vše začalo před několika lety, když jsme si přivezli osvědčený chovný pár aratingů žlutých (Guaruba guarouba) od místního jihoafrického chovatele.
celý článek
25.04.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - výživa při hnízdění - 7. část
Papouščí rodičovský pár potřebuje mít při krmení potomstva pocit dostatku. Pokud mu ho nedáme, pak se může stát, že všechna mláďata nebude krmit dostatečně. Nebo je nakrmí něčím nevhodným, co ve volieře najdou.
celý článek
26.04.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – oblíbené jarní "boje" u papoušků
Pro většinu chovatelských zařízení znamená příchod jara také zvýšení agresivity u některých chovaných druhů papoušků. Samci začínají být aktivní a svou energii vkládají zejména do síly jejich mohutného zobáku.
celý článek