Načítám...
07.09.2020

Jedlé květy pro papoušky

Text: Milena Vaňková
Foto: Milena Vaňková, Jaroslav Vokoun

I když v současné době sbírají chovatelé papoušků pro své opeřence především plody stromů a keřů k okamžité spotřebě či jako zásobu na zimu, je možné i v tomto období zpestřit jídelníček našich opeřenců květy.

Na zahradách i v domácnostech kvetou v současné době ibišky – venkovní i pokojové, které jsou vítaným doplňkem stravy.

 


Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště by mělo být teplé a chráněné.

Jednotlivé květy ibišků sice kvetou velmi krátce, většinou jeden až dva dny, ale každý den rozkvétají nové a nové, což je pro chovatele, kteří květy předkládají papouškům, naprosto ideální. Ptáci milují pyl i listy květu, které mají sladkou chuť.

 


Ibišek je bohatým zdrojem vitaminu C, ale má i další antioxidační složky. Obsahuje dokonce sloučeniny, které působí protizánětlivě.
Květy se dají také sušit.

V truhlících i záhonech stále kvetou aksamitníky – afrikány.

 

 

Další oblíbená pochoutka papoušků. Mají mnoho příznivých účinků.

 Mimo jiné působí jako:

digestivum – to znamená, že napomáhají trávení 

stomachikum – podporuje trávení

obsahuje lutein, který chrání zrak

má antivirotické,  antimykotické a antibakteriální účinky.

 

Pokud máme na zahradě růže, i jejich květy můžeme přidat papouškům pro zpestření jídelníčku.

Stejně tak jako květy třapatky.

 

Stále ještě kvete měsíček lékařský Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Důležité ale je, aby rostlina měla dostatek světla, stín rozhodně vhodný není. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je významná hojivá léčivka. Najdeme v něm karotenoidy s protizánětlivými účinky a lutein prospěšný pro oči.  V květech je obsažen také vitamin C a lykopen, který pomáhá jako prevence nádorových onemocnění. 

 

Projděte se tedy ještě po zahradě a natrhejte pro své opeřence poklady, které nabízí. Protože se ve většině případů jedná o byliny s popsanými účinky, podáváme v přiměřeném množství.

Další články od autorky najdete také v tištěném časopise PAPOUŠCI.


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

05.12.2018
Milena Vaňková
Návštěva chovatele – O SENEGALCÍCH s Oldřichem Šiškou
Papoušci senegalští patří mezi hojně chované a oblíbené druhy papoušků. Mezi jedny z jejich nejúspěšnějších chovatelů patří pan Oldřich Šiška. Přečtěte si zajímavosti z jeho chovu.
celý článek
03.02.2020
Milena Vaňková
Sociální sítě a papoušci
Sociální sítě využíváme také my, chovatelé papoušků a je to tak velmi dobře. Můžeme tak být v kontaktu s mnoha chovateli, přáteli a téměř okamžitě se dostat k potřebným radám a informacím.
celý článek
12.03.2018
Milena Vaňková
Netradiční chovatelské zařízení u Marcela Kohouta
Chovatel loriů Marcel Kohout vybudoval velice pěkné a netradiční chovatelské zařízení pro lorie. Přinášíme vám malé nahlédnutí do voliér...
celý článek
31.03.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – asistovaný chov
Začátek chovné sezóny může přinést i komplikace. Jednou z nich je, že se rodiče dobře nestarají o svá mláďata. Někdy může jít o příliš mladý pár, který nemá zkušenosti nebo si zkrátka z neznámého důvodu pár odchovu nevšímá. 
celý článek