Načítám...
03.05.2018

Která dokrmovací směs pro papoušky je nejlepší?

Text: MVDr. Helena Vaidlová
Foto: Milena Vaňková a archiv redakce

Důvodů, proč mláďata dokrmovat ručně může být více. Někteří rodiče nesedí ani na vejcích a ta jsou inkubována v líhni, někteří nechtějí svá mláďata krmit nebo jsou na ně agresivní, někdy se starají velmi dobře, ale jakmile začnou růst první pera, rodiče je pečlivě okusují. Pokud se "škubaná" mláďata v budce ponechají, mohou se folikuly nevratně poškodit a po celý život nebude peří mláděte růst správně, případně nebude růst vůbec. 

Úvaha nad tím, která dokrmovací směs je na českém trhu nejlepší je spíše filosofická. Každý chovatel má svou oblíbenou a někteří jsou přísně fixovaní pouze na jednu značku. Někdy bývají přesvědčeni o škodlivosti jiné konkrétní značky, což může vycházet z předchozí špatné zkušenosti.

Na našem trhu je v současnoti opravdu nepřeberné množství značek. Žádná z dokrmovacích směsí by nikdy neměla být závadná. Pokud se výrobci stane, že se na trh dostane šarže, která závadná je, je to samozřejmě obrovský problém. Takových případů je však extrémně málo a výrobci si z nich zcela jistě vždy vezmou ponaučení a značně zpřísní svou výstupní kontrolu. 

Co se týče kvality jednotlivých značek, zcela jistě některé značně převyšují ty ostatní a naopak některé mírně zaostávají. Obecně je však nutné říci, že všechny směsi jsou dostatečně kvalitní, abychom s nimi dokrmili přes 90% druhů papoušků. Jen některé druhy jsou náročnější a jejich odchov vyžaduje nejen přísnou disciplínu a dodržovat daný recept, ale i zkušenost a v neposlední řadě štěstí. U větších druhů papoušků je velmi vhodné zvolit na počátku směs s vyšším obsahem živin a s jemnější strukturou, aby mládě, které krmíme od prvního dne dostávalo dostatek živin již od počátku. Někteří chovatelé volí způsob, kdy prvních 24 hodin mládě pouze napájejí. Nutno poznamenat, že úspěšnost obou způsobů - začít krmit již pár hodin od vylíhnutí výživnou směs nebo začít první den pouze se sterilními iontovými roztoky - je stejná. Podíváme-li se do budek, zjistíme, že mláďata jsou zcela naplno rodiči krmena již od prvních hodin, i když jejich vybavenost žloutkovým váčkem na prvních pár hodin až dní umožňuje, aby přežila a čekala. 

Po přibližně 7 dnech je již většina druhů papoušků krmena směsí se standardním obsahem živin - tedy protein kolem 20%, tuk kolem 10%. Některé dokrmovací směsi jsou hrubozrnné, některé jsou jemnozrnné. Obecně lze říci, že ty s hrubší strukturou obvykle procházejí trávicím traktem rychleji, ty jemné pomaleji. A zde může být ten zásadní rozdíl, kvůli kterému některý chovatel upřednostňuje tu nebo onu dokrmovací směs. Je-li chovatel zvyklý na hrubou směs a přejde na jemnou, může ho zpomalení vyprazdňování volete zaskočit a může to být důvod pro její zavržení. 

Závěr: 

Každá dokrmovací směs má své výhody a nevýhody. Každý chovatel a druh papouška má své nároky a potřeby a pro každého je na našem trhu řešení. Je-li některý chovatel zvyklý na určitou směs a má s ní dobré zkušenosti, není důvod "měnit vítězný tým". Pokud mívá problémy se zbytkem směsi ve voleti a zpomalováním trávení, nebývá důvod ve špatné směsi, ale v jejím špatném používání nebo chovatel dělá nějakou chybu v odchovu. V tom případě je nejlepší poradit se se zkušeným a úspěšným chovatelem  nebo ptačím veterinářem. 

 


VETERINÁRNÍ KLINIKA MADA
Ordinace MVDr. Heleny Vaidlové
E-mail: veterinamada@gmail.com
Tel.: +420 315 695 847

MVDr. Helena Vaidlová

Studium na VFU Brno obor veterinární lékařství v letech 1998 – 2004 Během studia studijní stáže v zahraničí: Veterinární klinika Gällivare, Švédsko: Klinika se smíšenou praxí pro psy, kočky, koně, krávy, soby, atd. Kuala Gandah Elephant Conservation Centre, Malajsie: Stanice pro odchyt sloních mláďat – sirotků a odchyt a přesun divokých slonů ze zemědělských oblastí do národních parků Veterinární klinika pro koně v Göteborgu, Švédsko Po studiu pracovní stáže: The Elephant Palace and Royal Kraal, Ayutthaya, Thajsko: Stanice pro pracovní slony ve výslužbě s počtem cca 120 slonů. Veterinární preventivní i léčebná péče o ve stanici narozená slůňata i dospělé slony (samice i samce), výcvik slonů. American Fondouk Animal Hospital, Maroko Birds Internation Inc., Manila, Filipíny: Veterinární preventivní a léčebná péče o papoušky. Studijně – pracovní pobyty v mnoha záchranných stanicích pro ohrožené druhy filipínské fauny, Filipíny Předchozí pracovní místa: Veterinární klinika Růžodol, Liberec + Liberecká zoologická zahrada: Péče o psy, kočky, exotická zvířata v zoo, koně; 2004 – 2008 Veterinární klinika LIVE, Litoměřice: Klinika pro malá zvířata; 2007-2008

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

07.10.2019
Milena Vaňková
Zajímají se vaše děti nebo vnoučata o papoušky?
Každý z nás chovatelů, ať už jednoho papouška – rodinného společníka nebo větší kolekce ptáků, si přeje, aby v jejich dlouholeté mravenčí práci a v tom, co vybudovali, pokračovali jejich děti nebo vnuci.
celý článek
31.08.2020
Milena Vaňková
Výstava v Třebechovicích pod Orebem
O prodlouženém víkendu od 26. do 28. 9. 2020 si nenechte ujít výstavu exotického ptactva v Třebechovicích pod Orebem
celý článek
05.06.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Papoušci a jahody
Jahodová sezóna a jejich sběr je momentálně v plném proudu a vy tak máte možnost svým papouškům zpestřit jídelníček sezónním ovocem. Podávání ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky je to nejlepší, co můžete pro své opeřené svěřence udělat.
celý článek
05.02.2019
Milan Bartl
MRAŽENÉ ZÁSOBY KRMIVA PRO PAPOUŠKY
Pozoruji, že moji papoušci dávají v zimě přednost rozmraženému ovoci a zelenině, spolu s máčeným a klíčeným zrním, před ostatním krmivem. Potom teprve přijdou na řadu granule a směs suchých zrnin. Zvláště v období krmení mláďat, což u žaků právě teď v zimě.
celý článek