Načítám...
Váš nákupní košík je prázdný
14.05.2019

Má vliv na líhnutí papoušků v budkách vlhkost prostředí?

Text: Milena Vaňková
Foto: Milena Vaňková

Odpověď je jednoznačná – ano má. A to zejména u papoušků, kteří v přírodě žijí v biotopu s vysokou vlhkostí.

Pokud chováme papoušky z těchto oblastí a na vejce zasednou v období, kdy je velké horko a sucho nebo máme papoušky umístěny v celoročních uzavřených prostorách, kde udržujeme stálou, podle druhu ptáků požadovanou vysokou teplotu přitápěním  a sluneční svit nahrazujeme zářivkami s UV spektrem, musíme vlhkost hlídat a případně udělat taková opatření, abychom ji drželi na požadované hodnotě (jako příklad uvádím chov loríčků)

Pokud toto nezajistíme, může docházet k úmrtí zárodků ve vejcích nebo se mláďata nevylíhnou.

Samice by měla mít vždy k dispozici misku s vodou určenou ke koupání, aby mohla sama regulovat vlhkost v budce. Papoušci samozřejmě rádi využívají i zabudovaný systém sprchování. Vlhkost v prostředí je možné udržovat namáčením podlahy v obslužné chodbě. Velkým pomocníkem je zvlhčovač vzduchu, který musíme volit podle prostor, které chceme zvlhčovat. Jednoduchým způsobem, který se nám v chovu osvědčil, je omotání hnízdní budky namočeným prostěradlem či ručníkem. Tento je potřeba denně měnit za čistý, aby se ve vlhké složené tkanině neobjevila plíseň.

Pokud nám to samice dovolí, orosíme vejce a podestýlku v budce jemnou vodní mlhou z rozprašovače. Velkým pomocníkem pro udržení vhodného klimatu mezi venkovními voliérami je zeleň. 

 

 

 Nezbytným pomocníkem je umístění vlhkoměru v chovném prostoru.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

31.01.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok – PŘÍPRAVA NA CHOVATELSKOU SEZÓNU – 3. část
Zima neřekla ještě zdaleka své poslední slovo, ale my chovatelé už musíme myslet na novou chovatelskou sezónu. Před hnízděním je potřeba dát vše do pořádku, abychom papoušky nemuseli při hnízdění rušit. Kde vlastně začít a na co se připravit?
celý článek
24.04.2019
MVDr. Veronika Sochorcová
Bezpečnost na prvním místě
Jak cestujete autem s vašimi papoušky?
celý článek
25.01.2018
Alena Winnerová
Obohacení životního prostoru ve voliéře je pro papoušky je stimulující
Bezpochyby je nutné, aby chovatelé dbali na obohacení životního prostoru papoušků. Do voliér v Loro Parque a v chovatelském centru La Vera umísťují nejrůznější předměty, které to splňují.
celý článek
22.02.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – spolupráce mezi papoušky je důležitá
Harmonie a kompatibilita páru jsou jedním ze základních předpokladů úspěšného odchovu. Už od ranného věku papoušků můžete pozorovat, že někteří budou přizpůsobivější, zatímco jiní méně.
celý článek