Načítám...

Adblock detekován ve vašem prohlížeči!

Pro pokračování ve čtení článku prosím deaktivujte adblock ve vašem prohlížeči.

Postup deaktivace

14.05.2019

Má vliv na líhnutí papoušků v budkách vlhkost prostředí?

Text: Milena Vaňková
Foto: Milena Vaňková

Odpověď je jednoznačná – ano má. A to zejména u papoušků, kteří v přírodě žijí v biotopu s vysokou vlhkostí.

Pokud chováme papoušky z těchto oblastí a na vejce zasednou v období, kdy je velké horko a sucho nebo máme papoušky umístěny v celoročních uzavřených prostorách, kde udržujeme stálou, podle druhu ptáků požadovanou vysokou teplotu přitápěním  a sluneční svit nahrazujeme zářivkami s UV spektrem, musíme vlhkost hlídat a případně udělat taková opatření, abychom ji drželi na požadované hodnotě (jako příklad uvádím chov loríčků)

Pokud toto nezajistíme, může docházet k úmrtí zárodků ve vejcích nebo se mláďata nevylíhnou.

Samice by měla mít vždy k dispozici misku s vodou určenou ke koupání, aby mohla sama regulovat vlhkost v budce. Papoušci samozřejmě rádi využívají i zabudovaný systém sprchování. Vlhkost v prostředí je možné udržovat namáčením podlahy v obslužné chodbě. Velkým pomocníkem je zvlhčovač vzduchu, který musíme volit podle prostor, které chceme zvlhčovat. Jednoduchým způsobem, který se nám v chovu osvědčil, je omotání hnízdní budky namočeným prostěradlem či ručníkem. Tento je potřeba denně měnit za čistý, aby se ve vlhké složené tkanině neobjevila plíseň.

Pokud nám to samice dovolí, orosíme vejce a podestýlku v budce jemnou vodní mlhou z rozprašovače. Velkým pomocníkem pro udržení vhodného klimatu mezi venkovními voliérami je zeleň. 

 

 

 Nezbytným pomocníkem je umístění vlhkoměru v chovném prostoru.

 


Přijměte pozvání na osobní webové stránky www.loriove.com
E-mail: milenavankova@seznam.cz
Tel.: 731 414 901

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále želvy, drápkaté opičky a terarijní zvířata. I mé studium a stejně tak práce v zoologické zahradě a nyní na veterinární ošetřovně bylo a je věnováno práci se zvířaty. S časopisem PAPOUŠCI spolupracuji od roku 2002.

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

23.07.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Palmové ořechy nejen pro žaky
Palmové ořechy patří mezi přirozenou potravu mnoha druhů papoušků, především papoušků žako, u kterých tvoří až 70 % jejich potravy ve volné přírodě.
celý článek
27.11.2019
Markéta Rybínová
JAKÉHO PAPOUŠKA POŘÍDIT DĚTEM?
Článek pro rodiče, kteří zatím nemají zkušenost a plánují koupi papouška pro dítě.
celý článek
24.05.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – arové zelení ekvádorští úspěšně vypuštěni do volnosti
Je fascinující pozorovat, jak arové zelení nebo hyacintoví opečovávají svými obrovskými zobáky mláďata, která váží jen několik gramů.
celý článek
11.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Věčný problém překrmovaní papoušků
Energetické požadavky papoušků chovaných v zajetí jsou výrazně snížené. Běžnou metodou podávání krmiva je předložení velkého množství různorodé potravy, ze které si může papoušek sám vybrat, což však paradoxně může způsobovat výživové nedostatky.
celý článek