Načítám...
14.01.2019

MAURIZIO BAVARESCO – chovatel a organizátor výstav papoušků

Text: Bc. Alena Winner
Foto: autorka a Maurizio Bavaresco

Nedávno jsme naši vánoční cestu do Itálie spojili s návštěvou chovatele Maurizia Bavaresca. Italové jsou velmi přátelští a jejich mentalita je nesmírně sympatická. V zemi je docela dost chovatelů papoušků, kteří fungují spíše lokálně. Na rozsáhlý článek se můžete těšit v nejbližším TIŠTĚNÉM časopisu PAPOUŠCI. Zatím prozradím jen něco a Maurizio vás v závěru článku pozve na výstavu papoušků, kterou brzy organizuje.

 

 

Maurizio začal s chovem papoušků už v dětství. Šlo o rodinnou tradici. Kouzlo nádherných pestrobarevných opeřenců ho neustále fascinuje a postupem čas se dal i na chov mutací.

Za zmínku také stojí, že Maurizio před lety vyvinul speciální recept pro krmení loriů. Jde o produkt nejvyšší kvality, který obsahuje 3 % tuku a 15 % proteinu i včelí pyl. K tomuto krmivu by měly být doplňovány různé druhy ovoce a samozřejmě voda. Maurizio vyvinul krmivo na základě svého vlastního výzkumu, praktických zkušeností a používá jej pro své lorie už dvacet let.

 

 

Mezi velmi zajímavé papoušky, které Maurizio chová patří loriové horští (Trichoglossus moluccanus) v mutaci Grey Green. „V roce 2005 jsem si pořídil první pár v této mutaci. Koupil jsem jej od italského dovozce a dle jeho informací pár pocházel z Indonézie. Těmto papouškům jsem absolutně propadl. Jsou zkrátka nádherní! Jde o dominantní mutaci a mám už 10 párů“, upřesňuje Maurizio.

 

 

Maurizio vlastní stovky různých druhů papoušků, o kterých napíšu do tištěného časopisu. Už teď se ale podívejte na některé fotografie. Maurizio je totiž velmi fundovaný v chovu mutačních alexandrů a mezi top mutace v jeho chovu patří Violeta dunn fallow a modrá dunn fallow.

 


 

Maurizio je chovatelem tělem i duší. Je již v důchodu a své papoušky krmí sám. Vzhledem k počtu voliér, kterých je více než sto, mu krmení zabere celé dopoledne. K párům přistupuje individuálně dle jejich konkrétních potřeb. Tím, že má na papoušky čas, jim může poskytnout tu nejlepší možnou péči. 

 

Maurizio se věnuje také chovu velkých druhů arů. Na videozáznamu je ara ararauna (Ara ararauna).

Mezi další vzácné druhy papoušků, které Maurizio chová patří eklektové různobarví aruští (Eclectus r. aruensis). 

O této vzácné mutaci alexandra velkého se dočtete v tištěném časopisu PAPOUŠCI 2-2019 (březen/duben).

 

Maurizio je jedním z hlavních organizátorů 9. Gala výstavy papoušků, která se uskuteční 27. ledna 2019 od 8:00 hodin. Vystavováno bude přibližně 1000 papoušků nejrůznějších rodů. Adresa zní: CENTRO VICINALIS, Via MARSURA 9, Visna di Vazzola, ITÁLIE. Místo je cca 6,5 hodin jízdy autem z Českých Budějovic, v provincii Treviso. 
Bližší informace u chovatele Maurizio Bavaresco, e-mail: infogaladipappagalli@gmail.com, nebo tel.: +39 348 695 079 nebo Redakce PAPOUŠCI v ČJ: 775 275 299.

 

 

Rozsáhlý rozhovor s Mauriziem Bavarescem uveřejníme v tištěném časopisu PAPOUŠCI 2-2019 (březen/duben). V neposlední řadě Mauriziovi za celou redakci přeji VŠE NEJLEPŠÍ a spoustu radosti s papoušky k jeho včerejším narozeninám. 

Tento rok bude zřejmě ve znamení Itálie. I na náš seminář SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ (7. září 2019) jsme pozvali dalšího významného chovatele, který bydlí nedaleko romantické Neapole. Je jím Randy Berry a na semináři vám představí svůj chov, letité zkušenosti a také zajímavé mutace. Randymu tímto děkuji za zprostředkování návštěvy u Maurizia. 
 
Vám všem přeji hezký den! 

KONTAKT NA CHOVATELE: 
Maurizio Bavaresco
E-mail: mauriziobavaresco@libero.it 

 

Bc. Alena Winner

ředitelka redakce časopisu PAPOUŠCI

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

06.11.2018
Tereza Smetanová
BANÁNOVÝ KOLÁČ PRO PAPOUŠKY
Upečte svým papouškům banánový koláč s moukou z červené rýže a datlemi.
celý článek
06.06.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Zásah do hnízdění - 9. část
V průběhu odchovu mláďat pod rodiči může nastat vážná situace, kdy chovatel musí vejce nebo mláďata od rodičů odebrat a pokračovat v umělém odchovu.
celý článek
23.10.2019
Rinus van den Broek
Papoušek žlutotemenný damarský
Chovem papoušků a dalších exotických ptáků se zabývám už přes čtyřicet let. Momentálně jsou hlavním bodem mého chovatelského zájmu papoušci žlutotemenní.
celý článek
14.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Para ořechy
Brazilské ořechy, známé spíše jako para ořechy jsou semena juvie ztepilé (Bertholletia excelsa), tropického stromu rostoucího v deštných pralesích Jížní Ameriky. Ve volné přírodě patří para ořechy mezi součást jídelníčku velkých arů.
celý článek