Načítám...
15.02.2018

Megabakterióza

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Snížení příjmu potravy, vyhublost, zvracení či průjem patří mezi časté projevy onemocnění trávicího systému u ptáků. U menších druhů papoušků, zejména u andulek, ale také u pěvců se můžeme setkat například s megabakteriózou.

Z názvu se můžeme mylně domnívat, že se jedná a bakteriální infekci. Toto onemocnění je však způsobené kvasinkou Macrorhabdus ornithogaster, nověji se tedy nazývá Makrorhabdóza. Megabakterióza může postihnout jakéhokoliv papouška, častěji se vyskytuje u malých druhů, hlavně u andulek, neofém, ale také u kanárků.

Tato kvasinka sídlí ve sliznici žlaznatého žaludku, kde způsobuje poruchu trávení. K nakažení dochází pozřením kontaminovaného krmiva či vody. Postižený jedinec přijímá velké množství potravy, ale vzhledem ke špatnému trávení zároveň hubne, dále se mohou v trusu objevit nestrávená semínka. Majitelé často popisují, že jejich mazlíčci sedí celé dny v misce s krmivem a neustále přijímají potravu. Dalším příznakem může být vyvrhování potravy, nechutenství, majitelé popisují, že je papoušek smutný. Pokud tento stav trvá delší dobu, může dojít až k úhynu z důvodu hladovění.

V případě podezření na toto onemocnění provede veterinární lékař cytologické vyšetření trusu. Čerstvý vzorek trusu je natřen na sklíčko, zafixován, obarven a vyšetřen pod mikroskopem. V případě pozitivního nálezu je nasazena léčba, kterou je obvykle nutno podávat minimálně po dobu 3 týdnů. Ne ve všech případech však dojde k vyléčení. Vzhledem k nepravidelnému vylučování megabakterií trusem nemusí být toto onemocnění ihned odhaleno a je nutné vyšetření opakovat. Někteří jedinci mohou být takzvanými přenašeči onemocnění, kdy sami nemají žádné problémy a megabakterie vylučují trusem do prostředí, kde se jimi může nakazit další jedinec, pro kterého může být onemocnění smrtelné. Megabakterióza se může projevit v chovech také v podobě úhynu jedinců, kteří jsou nalezeni ve špatném výživném stavu. V takovémto případě je vhodné provést pitvu, při které je proveden stěr ze sliznice předžaludku, ve kterém bývají megabakterie nalezeny ve velkém množství.

Důležitým bodem je prevence a to konkrétně prevence zavlečení infekce do chovu. Při pořízení nových jedinců, zejména z burz či neověřených zdrojů, je doporučeno provést cytologické vyšetření trusu.

Příkladem přenašeče megabakteriózy je sameček Aratingy hnědohrdlé (Eupsittula pertinax). Tento sameček již několik měsíců nevykazuje žádné příznaky onemocnění, je v dobrém výživném stavu, aktivní a přijímá potravu. Při cytologickém vyšetření však v jeho trusu nacházíme megabakterie ve velkém množství. Tento sameček již prodělal několik týdnů podávání různých druhů léčiv, avšak bez úspěchu. Na onemocnění u samečka se přišlo jen díky tomu, že jeho samička na megabakteriózu uhynula. Sameček musel být následně vyřazen z chovu, aby neohrozil další papoušky a nyní je chován v izolaci. 

Na tomto příkladu můžeme vidět, že léčba onemocnění může být někdy obtížná až nemožná a že se můžeme setkat s přenašeči bez klinických příznaků onemocnění, kteří jsou nebezpeční pro celý chov.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

14.12.2018
Rafael Zamora Padrón
Aktuality z Loro Parque – sestavujte páry z papoušků stejného temperamentu
Zajímavý článek o kompatibilitě papoušků. Pokud je samec agresivní, měli byste mu vybrat samici větší velikosti podobného temperamentu, která vztah vyrovná... 
celý článek
10.10.2018
Milan Bartl
Chovatelův rok - Odstav mláďat při ručním odchovu - 12. část
V průběhu odchovu mláďat pod rodiči může nastat vážná situace, kdy chovatel musí vejce nebo mláďata od rodičů odebrat a pokračovat v umělém odchovu. Pokud jsou mláďata papoušků dokrmována uměle, za správný odstav odpovídá chovatel.
celý článek
12.01.2018
Eric Antheunisse
Eric a Alycia Antheunisse – budou přednášet na papouščím kongresu Nový Zéland 2018
Pokud ještě nemáte plány na letošní dovolenou, máme pro vás skvělý tip. Jste-li milovníci papoušků, splňte si sen a navštivte Nový Zéland. Ve dnech 20.–22. dubna 2018 se tam totiž uskuteční prestižní kongres pro chovatele papoušků, který organizuje Parrot Society of New Zealand.
celý článek
21.09.2018
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – Důležitost obohacení prostoru mladým papouškům
V době, kdy jsou mláďata odstavená a jsou již schopna sama přijímat potravu, začíná další velmi důležitá vývojová fáze. Toto období je určující pro zdraví a chování papouška v dospělosti.
celý článek