Načítám...
07.05.2018

NOIVBD

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Pod zkratkou NOIVBD (Nederlands Onderzoek Instituut voor Vogels n Bijzondere Dieren) se ukrývá Holandský výzkumný ústav pro ptáky a exotická zvířata. Jedná se o nezávislou diagnosticko patologickou laboratoř pro ptáky, exotická zvířata, zoozvířata a volně žijící zvířata, která se specializuje na patologická, histologická, mikrobiologická, cytologická a parazitologická vyšetření u savců, ptáků, plazů, obojživelníků, ryb a bezobratlých. Tuto laboratoř vede Profesor Gerry Dorrestein, který je mimo jiné také jeden z přednášejících na letošním Papouščím kongresu v Loro Parque.

Laboratoř se nachází v holandském městečku Veldhoven, v areálu místní zoologické zahrady, ve které najdeme hlavně různé druhy papoušků, například ary, kakaduy, amazoňany, papoušky žako, ale také nestory kea a mnoho dalších. Zoo Veldhoven vznikla v roce 2014 z původního holandského nadačního centra pro papoušky. Sbírka papoušků byla rozšířena o dravé ptáky, pelikány, plameňáky a o různé druhy savců jako zebry, lemury a alpaky. Navštěvníci zde mohou mnoha zvířatům nabízet krmivo zakoupené při vstupu.

 

 

Laboratoř NOIVBD mimo jiné provádí sérologické vyšetření na protilátky proti bornavirům, které způsobují onemocnění známé pod názvem dilatace předžaludku.

Bornavirus napadá nervovou tkáň trávicího systému, mozku či srdce. V závislosti na postiženém orgánu pak rozlišujeme různé klinické příznaky. Při postižení mozku pozorujeme různý stupeň nervových příznaků jako je špatná rovnováha a padání z bidla, při postižení srdce může dojít k náhlému úhynu. Pokud je zasažena nervová tkáň trávicího systému, dochází ke zpomalení až zastavení peristaltiky, stěna předžaludku se ztenčuje a předžaludek se následně dilatuje, což způsobuje poruchy trávení.

Onemocnění se může projevit přítomností nestrávených semen v trusu, špatným trávením, vyvrhováním potravy a výrazným hubnutím. Při RTG vyšetření pak veterinární lékař zjišťuje dilataci žlaznatého žaludku. Na toto onemocnění neexistuje účinná léčba, provádí se pouze tzv. podpůrná léčba v podobě podávání infuzních roztoků, protizánětlivých léčiv, případně antibiotik a pacient je dokrmován kaší. Onemocnění je smrtelné a z tohoto důvodu má velký význam prevence, která zahrnuje PCR či sérologické vyšetření.

Laboratoř spolupracuje s několika pracovišti v České republice, které sem zasílají vzorky krve.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

10.02.2020
Milena Vaňková
Senegalské proso – vhodný doplněk stravy pro papoušky
Botanický název pro senegalské proso je bér vlašský. Jedná se o známou rostlinu, která se využívá pro krmení exotických ptáků. Je v podstatě nepostradatelná v krmné dávce drobných exotů, ale v oblibě mají senegalské proso i papoušci všech velikostí.
celý článek
05.09.2019
Petr Vopálka
Pozvánka na 11. Celostátní výstavu agapornisů
Zveme vás na 11. Celostátní výstavu agapornisů
celý článek
20.02.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Nové zprávy o ptačí chřipce v Evropě
Ředitel SVS ČR MVDr. Zbyněk Semerád zvěřejnil nejnovější zprávy o ptačí chřipce v Evropě.
celý článek
12.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Zkušenosti s čističkou vzduchu v chovu papoušků
V uzavřených místnostech či prostorách pro chov papoušků se obvykle vyskytuje množství prachu, který pochází z peří či podestýlky
celý článek