Načítám...
12.11.2019

Onemocnění andulek 1. část

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: autorka

Nemocná andulka by měla být vždy vyšetřena veterinárním lékařem, který je zaměřen na exotické ptactvo. Nemocného jedince oddělte od ostatních andulek, aby se zabránilo šíření nemoci a vyčistěte jeho klec pomocí dezinfekčního prostředku bezpečného pro domácí mazlíčky.Následující příznaky mohou být projevem vážného onemocnění a vyžadují návštěvu ptačího veterináře:

  • změna vzhledu trusu a jeho množství
  • snížený nebo zvýšený příjem krmiva nebo vody
  • změna v chování, apatie
  • načepýření
  • změny v dýchání, abnormální zvuky při dýchání
  • krvácení nebo poranění
  • zvracení
  • výtok z nozder, očí nebo zobáku


Onemocnění, se kterými se můžeme u andulek setkat:

Megabakterie

Megabakterióza může postihnout jakéhokoliv papouška, častěji se však vyskytuje u malých druhů, hlavně u andulek, neofém, ale také u kanárků. Toto onemocnění je způsobené kvasinkou Macrorhabdus ornithogaster. Tato kvasinka sídlí ve sliznici žlaznatého žaludku, kde způsobuje poruchu trávení. K nakažení dochází pozřením kontaminovaného krmiva či vody. Nemocný jedinec přijímá velké množství potravy, ale vzhledem ke špatnému trávení zároveň hubne, dále se mohou v trusu objevit nestrávená semena. Andulky velice často sedí celé dny v misce s krmivem a neustále přijímají potravu. Dalším příznakem může být vyvrhování potravy, nechutenství a snížená aktivita. Pokud tento stav trvá delší dobu, může dojít až k úhynu z důvodu hladovění. Důležitá je prevence. Při pořízení nových jedinců, zejména z burz či neověřených zdrojů, je doporučeno provést cytologické vyšetření trusu.

Chronická snáška

Tento problém se často týká malých druhů papoušků, jako jsou andulky, agapornisové a korely. O chronickou snášku se jedná v případě, kdy je sneseno více vajec, než je pro daný druh obvyklé. Problém často nastává bez přítomnosti samce nebo mimo chovnou sezónu a častěji se vyskytuje u samostatně chovaných jedinců. Vejce pak nacházíme na dně klece, v misce s krmením nebo schované někde v bytě, pokud je andulka pouštěna ven z klece. Při neustálém snášení vajec dochází k vyčerpání zásob vápníku. Deficit vápníku a vyčerpání samice neustálým snášením může vyústit až v zadržení vejce.

Aviární polyomavirus

Jedná se o virové onemocnění, které se často vyskytuje u andulek, u kterých způsobuje úhyny mláďat v budce. Dospělí jedinci jsou obvykle přenašeči onemocnění, bez klinických příznaků. Takovýto přenašeč v chovu, kterého na první pohled nerozeznáte od zdravého jedince, nakazí ostatní papoušky, pro které pak může být onemocnění smrtelné (příkladem jsou úhyny arů). V tomto případě je hlavní prevencí testovaní nově nakoupených jedinců. Obecné doporučení je však nechovat malé a velké druhy papoušků.

V mém příštím online článku, který vyjde 19.11., se dočtete o dalších onemocněních andulek, mezi které patří například PBFD.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

08.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika 2. část
Hračky z bavlněných vláken jsou nebezpečné zejména v případě, kdy je papoušek začne svým zobákem okusovat. Pokud si majitel včas dané situace nevšimne, mohou mít pro papouška fatální následky.
celý článek
16.01.2018
Milena Vaňková
Kšíry pro papoušky
Ve svém minulém příspěvku pro tento web jsem psala o vzrůstající oblibě chovaných papoušků jako společníků, kamarádů, mazlíčků. Lidé, kteří si takového papouška pořizují, mu chtějí dopřát to nejlepší, co mohou. K tomu patří i přirozený pobyt venku. Ne každý má možnost slunění svého papouška ve venkovní voliéře a proto se nabízí příležitost vzít svého ptačího kamaráda ven na kšírech vyrobených speciálně pro papoušky.
celý článek
26.03.2019
Milena Vaňková
Voda základ života.....
Stejně tak jako sluneční záření, je pro papoušky nepostradatelná voda.
celý článek
16.08.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Jak vybrat to správné bidýlko pro vašeho papouška?
Výběr správných bidýlek v papouščí kleci či voliéře má vliv na zdravotní stav papouščích nožiček. Nesprávně zvolená velikost nebo typ může vést ke zdravotním problémům od různých poranění až po tvorbu otlaků.
celý článek