Načítám...
19.07.2018

Pracovat pro potravu?

Text: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Foto: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Work for food neboli pracovat pro potravu nalezneme pod odborným termínem contrafreeloading. Jedná se o chování zvířat, při kterém vynakládají úsilí a čas pro získávání potravy i v případě, že jim je nabídnuta potrava volně dostupná. Takovéto chování bylo prokázáno u potkanů, ptáků, primátů a medvědů.

Tento termín vytvořil v roce 1963 americký psycholog Glen Jensen, který prováděl studie na potkanech. Zjistil, že potkani dávají přednost krmivu z dávkovače, na kterém musí stisknout knoflík, před krmivem v misce, které mají volně k dispozici a nemusí se tak namáhat. Výsledky této studie byly překvapivé, neboť z evolučního hlediska by bylo logičtější šetřit energii a konzumovat tak potravu volně dostupnou. 

Naši papoušci také chtějí “pracovat pro potravu”, je to totiž jejich instinkt z volné přírody. Ve volné přírodě musí papoušci uletět dlouhé vzdálenosti, aby se dostali ke své potravě. Zpracovávají různé druhy ovoce, semen nebo ořechů. Zkrátka musí “pracovat pro potravu”.

Papouškům můžeme nabídnout například ořechy ve skořápce. Další možností je ukrytí krmiva do misky s kamínky či kusy dřeva. Ovoce a zeleninu můžeme umístit na různá místa voliéry nebo do speciálních držadel. Na venkovní voliéru lze jednoduše naházet různé květy a plody. Pro domácí mazlíčky jsou k dispozici různé hračky, které se dají naplnit oblíbeným krmivem nebo takzvané špízy, na které se napíchnou kusy ovoce nebo zeleniny. V neposlední řadě je zde trénink papoušků a jejich odměňování oblíbenou potravou.

Zamyslete se tedy nad způsobem podávání potravy vašim papouškům. Pokud jim umožníte jejich přirozené chování, budou zaneprázdněni, aktivní a zdraví. Můžete se tak vyhnout různým poruchám chování, mezi které patří například škubání peří.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu. V rámci své pracovní náplně zajišťuje provoz aviární ambulance, ošetření pacientů včetně hospitalizace a pohotovostní služby, semináře a přednášky pro studenty čtvrtého až šestého ročníku, zároveň pokračuje v postgaduálnímu studiu na téma zobrazovací metody u exotických zvířat. V roce 2016 absolvovala stáže na klinice pro exotická zvířata Great Western Exotics v Anglii a v nemocnici pro sokolovité dravce Abu Dhabi Falcon Hospital ve Spojených arabských emirátech. V roce 2017 stáže v diagnosticko-patologické laboratoři pro ptáky a exotická zvířata NOIVBD a na Klinice pro exotická zvířata Univerzity Utrecht v Nizozemí. Pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí (přednášející na VIII. semináři SVĚT PAPOUŠKŮ A LIDÍ 2017 či mezinárodní konferenci ICARE 2017 v Italských Benátkách).

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Nové a aktuální články najdete pouze v tištěné časopisu PAPOUŠCI. Právě tam se dočtete ty nejzajímavější články ze světa papoušků...

Objednat předplatné
Zpět na výpis článků

Také by Vás mohlo zajímat

25.01.2019
Rafael Zamora Padrón
AKTUALITY Z LORO PARQUE – důležitost pozorování papoušků
V lednu máme ještě čas učinit chovatelské zásahy, které by mohly pomoci zlepšit výsledky jednotlivých chovných párů. Pokud už je teď patrné, že spolu pár neharmonizuje, musí se jednat.
celý článek
20.02.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Nové zprávy o ptačí chřipce v Evropě
Ředitel SVS ČR MVDr. Zbyněk Semerád zvěřejnil nejnovější zprávy o ptačí chřipce v Evropě.
celý článek
24.05.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Na letišti Soekarno-Hatta bylo zmařeno pašování stovek papoušků
Ve zpravodajském deníku The Jakarta Post vyšla dne 21.5. 2018 zpráva o zmaření pokusu o pašování stovek papoušků ve městě Tangerang, které leží na západě ostrova Jáva. Úřady na mezinárodním letišti Soekarno-Hatta v Tangerangu, v provincii Banten, zmařily pokus o
celý článek
18.02.2019
Milena Vaňková
Jehnědy pro papoušky
Zvyšující se teploty, sluníčko a prodlužující se den probouzí ze zimního odpočinku také keře a stromy. Pro nás chovatele to znamená, že můžeme svým papouškům opět zpestřit jídelníček a nabídnout jim čerstvé větve.
celý článek