Work for food neboli pracovat pro potravu nalezneme pod odborným termínem contrafreeloading. Jedná se o chování zvířat, při kterém vynakládají úsilí a čas pro získávání potravy i v případě, že jim je nabídnuta potrava volně dostupná. Takovéto chování bylo prokázáno u potkanů, ptáků, primátů a medvědů.
Tento termín vytvořil v roce 1963 americký psycholog Glen Jensen, který prováděl studie na potkanech. Zjistil, že potkani dávají přednost krmivu z dávkovače, na kterém musí stisknout knoflík, před krmivem v misce, které mají volně k dispozici a nemusí se tak namáhat. Výsledky této studie byly překvapivé, neboť z evolučního hlediska by bylo logičtější šetřit energii a konzumovat tak potravu volně dostupnou.
Naši papoušci také chtějí “pracovat pro potravu”, je to totiž jejich instinkt z volné přírody. Ve volné přírodě musí papoušci uletět dlouhé vzdálenosti, aby se dostali ke své potravě. Zpracovávají různé druhy ovoce, semen nebo ořechů. Zkrátka musí “pracovat pro potravu”.
Papouškům můžeme nabídnout například ořechy ve skořápce. Další možností je ukrytí krmiva do misky s kamínky či kusy dřeva. Ovoce a zeleninu můžeme umístit na různá místa voliéry nebo do speciálních držadel. Na venkovní voliéru lze jednoduše naházet různé květy a plody. Pro domácí mazlíčky jsou k dispozici různé hračky, které se dají naplnit oblíbeným krmivem nebo takzvané špízy, na které se napíchnou kusy ovoce nebo zeleniny. V neposlední řadě je zde trénink papoušků a jejich odměňování oblíbenou potravou.
Zamyslete se tedy nad způsobem podávání potravy vašim papouškům. Pokud jim umožníte jejich přirozené chování, budou zaneprázdněni, aktivní a zdraví. Můžete se tak vyhnout různým poruchám chování, mezi které patří například škubání peří.