Články online
Rubriky
Veterinární medicína
Sebepoškozování, škubání peří nebo automutilace patří mezi jednu z nejčastějších poruch chovaní u papoušků. Studie ukazují, že přibližně 10 až 15 % papoušků chovaných v lidské péči si žvýká, kouše, škube nebo trhá své peří.
celý článek
Veterinárních lékařů, kteří se zaměřují na exotické, ale i jiné ptactvo, není mnoho a majitelé papoušků tak mnohdy musí cestovat stovky kilometrů, aby byla jejch opeřencům poskytnuta adekvátní péče.
celý článek
Nemocná andulka by měla být vždy vyšetřena veterinárním lékařem. Nemocného jedince je vhodné oddělit od ostatních andulek, aby se zabránilo šíření nemoci. Zároveň je vhodné důkladné vyčištění klece pomocí dezinfekčního prostředku.
celý článek
Nemocná andulka by měla být vždy vyšetřena veterinárním lékařem, který je zaměřen na exotické ptactvo. Nemocného jedince oddělte od ostatních andulek, aby se zabránilo šíření nemoci a vyčistěte jeho klec pomocí dezinfekčního prostředku.
celý článek
Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky.
celý článek
Věděli jste, že mnoho poruch chování, které se u papoušků domácích mazlíčků vyskytuje, může souviset s reprodukcí? Nenaplnění potřeb souvisejících s reprodukční aktivitou může vyústit v neustálý křik, škubání peří nebo agresivitu vůči jednotlivým členům domácnosti.
celý článek
Problém trvalé snůšky u papoušků je stále velice aktuální. Přečtěte si zajímavý článek od renomovaného veterinárního lékaře Dr. Marcelluse Bürkleho.
celý článek
Proč prevence? Velké množství onemocnění u papoušků je neléčitelných, zejména virové infekce. Dalším faktem je, že papoušci maskují klinické příznaky onemocnění a na léčbu bývá mnohdy příliš pozdě.
celý článek
Laboratoř Genexone patří mezi nestátní zdravotnická zařízení s divizí zaměřenou na problematiku ptačího genomu a splňuje náročná personální a přístrojová kritéria.
celý článek
Vánoce mohou představovat pro vaše opeřené mazlíčky určité riziko. Buďte předem připraveni a prožijte vánoční svátky v rodinné pohodě.
celý článek
K Vánocům nepochybně patří svíčky. Každou neděli zapalujeme další svíčku na adventním věnci, vonné svíce používáme pro osvěžení domácnosti a navození vánoční atmosféry.
celý článek
Většina papoušků pochází z geografických oblastí s teplým, tropickým klimatem a pokles teploty může mít vliv na jejich zdravotní stav a pohodlí.
celý článek
Čím větší koncentrace zvířat na jednom uzavřeném prostoru, tím vyšší riziko výskytu a přenosu infekčních onemocnění. K rizikovým místům patří jistě burzy a výstavy ptactva.
celý článek
22.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Jak můžete odhalit časné známky onemocnění u vašeho papouška? 2. část
V minulém online článku jste se mohli dozvědět o tom, jak můžete na základě vzhledu trusu odhalit časné příznaky onemocnění u vašeho papouška.
celý článek
19.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Jak můžete odhalit časné příznaky onemocnění u vašeho papouška?
Papoušci jsou mistři v maskování příznaků onemocnění a časné příznaky nemoci pak mohou být přehlédnuty. Čím dříve je nemocnému papouškovi poskytnuta adekvátní pomoc, tím je větší šance na jeho uzdravení.
celý článek
08.11.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Hračky pro papoušky a s nimi spojená zdravotní rizika 2. část
Hračky z bavlněných vláken jsou nebezpečné zejména v případě, kdy je papoušek začne svým zobákem okusovat. Pokud si majitel včas dané situace nevšimne, mohou mít pro papouška fatální následky.
celý článek
Pojem anglického původu welfare lze přeložit různými způsoby - blaho, pohoda, blahobyt, prosperita nebo souhrn podmínek pro chov a ochranu zvířat.
celý článek
Chlamydióza je onemocnění způsobené bakterií Chlamydophilla psittaci. Toto onemocnění patří mezi zoonózu, což znamená, že je přenosné ze zvířat na člověka, konkrétně z papouška, ale i jiného ptáka na člověka.
celý článek
Pokud patříte mezi chovatele loriů, možná jste se někdy setkali s pojmem hemochromatóza. Jedná se o onemocnění, u kterého hraje roli železo a vitamín C.
celý článek
Některým papouškům chovná sezóna již skončila, někteří ji mají teprve před sebou. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří například žakové. Jejich hnízdění začíná již od listopadu a nyní je tedy ten správný čas je na toto náročné období připravit.
celý článek
Při odchovu mláďat papoušků se můžeme setkat s různými zdravotními problémy. Jedním z nich je například cirkulární konstrikce prstů, onemocnění, u kterého hraje roli včasný zásah.
celý článek
Vytvoření seznamu potravy, která je pro papoušky nebezpečná, může být z mnoha důvodů oříškem.
celý článek
V dnešní moderní době sociálních sítí není nic jednoduššího, než sednout k počítači, tabletu či mobilu a položit zde jakoukoliv otázku. Během chvíle se pravděpodobně dočkáte několika odpovědí.
celý článek
Na trhu je k dispozici nepřeberné množství hraček pro papoušky. Jsou však tyto hračky pro papoušky bezpečné? Nad touto otázkou byste se měli před nákupem hračky pro vašeho papouška zamyslet.
celý článek
Ptačí chřipka v Evropě stále je a zdá se, že nás chvilku ještě bude strašit. Nabízíme krátký přehled výskytu v Evropě v roce 2018.
celý článek
Úhyn papouška je pro chovatele velice smutnou a nepříjemnou situací. Dříve či později však nastane otázka: Udělal jsem něco špatně? Může se stát něco i mým ostatním papouškům?
celý článek
Máte v jedné domácnosti společně s papouškem psa, kočku či fretku? Myslíte si, že se papouškovi nemůže nic stát, i když to vypadá, že je s ostatními členy domácnosti kamarád?
celý článek
21.06.2018
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Úskalí chovu malých a velkých druhů papoušků v jednom chovatelském zařízení.
Chováte v jednom chovatelském zařízení malé a velké druhy papoušků? Voliéry s andulkami sousedí s amazoňany či velkými arami? Při nedodržování určitých zásad, hlavně preventivních opatření, může takovýto způsob chovu představovat zdravotní rizika.
celý článek
“Moje samička snáší neustále vajíčka, mám je odebrat nebo ponechat?”
celý článek
Je konec měsíce května, jehož vysoké teploty běžně očekáváme až v letních měsících. S vysokými teplotami stoupá v některých situacích, jako je například umístění klece na přímé slunce, riziko přehřátí.
celý článek
Spousta chovatelů píše emaily s prosbou o radu. Když mládě špatně prospívá, po emailu ani po telefonu lze dobře poradit jen málokdy.
celý článek
Peří je pro ptáky, zejména pro ty volně žijící, životně důležité. Hraje roli v udržení tělesné teploty a umožňuje ptákům létat. Bez peří jsou ptáci snadnou kořistí pro predátory a obtížně si obstarávají potravu.
celý článek
Právě nyní probíhá období, kdy můžeme tuto chovnou sezónu ovlivnit z hlediska kvality snesených vajec a následně životaschopnosti a zdraví mláďat odchovávaných v budkách.
celý článek
Většina druhů papoušků je pohlavně monomorfních, to znamená, že na pohled nerozlišíme samce od samice. Spoléhat na to, že samec je vždy mohutnější a větší než samice se nemusí vyplatit, zejména když jde o chovný pár.
celý článek
Většina papoušků pochází z tropů či subtropů, kde je obvykle 12 hodinový denní/noční režim. Ptáci jsou vzhůru od východu po západ Slunce což činí v průměru 12 hodin denně.
celý článek
Laboratoř pro exotická zvířata patří mezi nedílnou součást aviární veterinární medicíny. NOIVBD je laboratoř v holandském městečku Veldhoven, která se nachází v areálu místní ptačí zoologické zahrady.
celý článek
Ptáčí dýchací systém je velice citlivý k inhalačním toxinům, ke kterým patří například teflon. Podívejme se na příběh tří mláďát arů ararauna, pro které se stal teflon osudný.
celý článek
Ptáci jsou svou anatomií a fyziologií naprosto odlišní od psů a koček. Na světě existuje více než 18 tisíc druhů ptáků, co se týká papoušků, je jich více než 350 druhů.
celý článek
Nedostatek vitamínu A a vápníku je často způsoben jednostranným podáváním pouze zrninových směsí. Hypovitaminóza A může u papoušků vyústit v tvorbu rinolitu - kamínku tvořeného odumřelou sliznicí, který ucpává nozdru.
celý článek
Pojem cizí těleso označuje cokoliv, co nepatří přirozeně k tělu, ale nachází se to v něm. Cizí těleso může být v oku - řasa, v uchu nebo v nose korálek u dětí, atd. V našem článku pod pojmem cizí těleso rozumíme cokoliv v trávicím traktu papoušků, co tam nemá být.
celý článek
Milí čtenáři, zítra vyjde elektronická verze časopisu PAPOUŠCI. Už teď s námi nahlédněte pod pokličku nejaktuálnějšího čísla časopisu PAPOUŠCI 3-2018. I tentokrát na stránkách najdete spoustu nových a cenných informací.
celý článek
Zmrazení spermií pro pozdější umělé oplodnění je velice dobře známou a rutinní metodou u hospodářských zvířat a také u lidí. U ptáků je tato metoda doposud možná zatím v omezené míře a pouze u několika druhů.
celý článek
Sluneční záření je pro papoušky důležité zejména pro tvorbu vitamínu D, má vliv na kvalitu opeření, imunitní systém a hraje roli při výběru partnera či hledání potravy.
celý článek
Slovensko oznámilo prostřednictvím ADNS první případ HPAI u volně žijících ptáků v r.2018 v okrese Galanta.
celý článek
V dnešní moderní době využíváme ke stanovení pohlaví u ptáků bez výrazného pohlavního dimorfismu nejrůznějších pokrokových metod. U žaků existuje spolehlivý znak pohlavního dimorfismu, který však není známý ani zkušeným chovatelům.
celý článek
Ředitel SVS ČR MVDr. Zbyněk Semerád zvěřejnil nejnovější zprávy o ptačí chřipce v Evropě.
celý článek
Snížení příjmu potravy, vyhublost, zvracení či průjem patří mezi časté projevy onemocnění trávicího systému u ptáků. U menších druhů papoušků, zejména u andulek, ale také u pěvců se můžeme setkat například s megabakteriózou.
celý článek
Bornavirus u papoušků je stále žhavé téma. Mnoho chovatelů zná onemocnění zvané PDD nebo také odborně aviární ganglioneuritis. Obvykle je hovorově nazýváno dilatace předžaludku. Nejvíce trápí chovatele velkých arů, ale celkem často toto onemocnění řešíme u žaků, kakaduů i amazoňanů.
celý článek
05.02.2018
Milena Vaňková
Jsou neštovice přenosné z člověka na papouška? Mohu papouška nakazit rýmou či kašlem?
V mnoha domácnostech žije s lidmi papoušek jako společník. Se svými lidmi obývá společný prostor, a proto se v případě onemocnění člověka dostane přímo do styku s chorobami, kterými lidé v jeho blízkosti onemocní. Styk s nemocným v případě chovu ve voliérách mimo domácnost jsme schopni eliminovat.
celý článek
Loupající se zobák je častým a viditelným problémem. Určité mechanické opotřebení povrchové vrstvy je především u starších papoušků normální a je vidět i na záběrech z přírody, kde papoušci přijímají přirozenou potravu. Pokud se ale loupe více vrstev zobáku současně, je to pro nás chovatele známka toho, že papoušek není po zdravotní stránce v pořádku.
celý článek
09.01.2018
MVDr. Helena Vaidlová
Německo – vysocepatogenní aviární influenza u volně žijících ptáků (HPAI)
Dle oficiální zprávy MVDr. Petra Kučínského, CSc., vedoucího oddělení pro řešení krizových situací z Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat (Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy), Německo oznámilo prostřednictvím ADNS první ohnisko HPAI u volně žijících ptáků v r. 2018 v regionu Dachau (viz tato mapka). Potvrzena byla HPAI, subtyp H5N6 u divoké kachny.
celý článek