Články online
Rubriky
- Chov papoušků (152)
- Návštěvy chovatelů (13)
- Výživa papoušků (93)
- Recepty pro papoušky (5)
- Voliéry (20)
- Mutace (6)
- Papoušek jako společník (30)
- Freeflight (2)
- Veterinární medicína (59)
- Papoušci ve volnosti (10)
- Loro Parque (107)
- Představení ZOO (21)
- Osobnosti papouščího světa (10)
- Aktuálně ze světa (32)
Výživa papoušků
Firma Janosch B&F, kterou znáte ze stránek nejnovějších čísel tištěného časopisu PAPOUŠCI, nabízí zajímavou řadu krmiv pro exotické ptactvo – PSITTACUS. Více se dočtete v článku...
celý článek
Wichai Danrattana z Thajska propadl vášni chovu papoušků už před mnoha lety. Splnil se mu sen a kromě dalších druhů vlastní i mutace arů ararauna, o kterých jsme zveřejnili článek v tištěném časopise PAPOUŠCI 2-2018.
celý článek
Představení zajímavého krmiva pro lorie a ostatní nektarožravé papoušky.
celý článek
I když se venku velmi ochladilo, stále ještě je na většině míst možné sbírat pro papoušky zásoby dobrot na zimu. Jedná se o plody hlohu, šípků, jeřabin, dřínů a další.
celý článek
Nastal čas sběru bobulovin pro naše papoušky. Můžeme je papouškům předkládat k okamžité spotřebě, ale hlavně nasbírat na zimní období.
Co vše můžeme papouškům připravit?
celý článek
I když v současné době sbírají chovatelé papoušků pro své opeřence především plody stromů a keřů k okamžité spotřebě či jako zásobu na zimu, je možné i v tomto období zpestřit jídelníček květy.
celý článek
Na jaře v době květu je možné papouškům podávat květy nebo celé větvičky s květy. Právě teď nastává čas, kdy muchovník dozrává.
celý článek
Vejce křepelek jsou menší než vejce slepičí, našedlá, hnědě kropenatá. A i když jsou malá, obsahují mnohem víc výživných látek, než klasicky používaná slepičí vejce.
Co v křepelčích vejcích najdeme?
celý článek
Hlávkový salát patří mezi první jarní zeleninu, kterou je možno papouškům podávat a zpestřit tak jejich jídelníček. Tato zelenina má vysokou biologickou hodnotu a je snadno stravitelná.
celý článek
Poslední dobou se na různých internetových fórech objevuje diskuze na téma používání libečku v chovu papoušků. Názory jsou většinou kladné, ale nebývá zdůvodněno proč, jak a kolik.
celý článek
Chceme–li papouškům zajistit co nejvíce možnou odpovídající výživu, jistě nevystačíme se směsí suchých semen.
celý článek
Je jaro a všude kolem nás kvetou stromy. Větve s květy jsou vynikajícím obohacením jídelníčku papoušků. Umístěním větví s květy do venkovních voliér zajistíme zároveň papouškům materiál pro okus.
celý článek
Pivovarské kvasnice podporují chuť k příjmu potravy, zdravé trávení, podporují obnovu střevní mikroflóry. Pivovarské kvasnice působí proti únavě i stresu, posilují imunitní systém. Mají pozitivní vliv na růst mláďat. Jsou stoprocentním přírodním produktem.
celý článek
Nechte se inspirovat výběrem článků, které představují divoce rostoucí pochoutky pro papoušky.
celý článek
O tom, jak je důležité předkládat vhodné větve stromů k okusu našim papouškům během celého roku není pochyb. Na jaře nám ale příroda poskytuje pro naše opeřence vynikající pochoutku.
Jsou to pupeny, mladé lístečky a květy stromů.
celý článek
Chovná sezóna je v plném proudu a i když nejlepší možný způsob odchovu mláďat papoušků je pod jejich rodiči, někdy je nutné mládě odebrat k ručnímu odchovu.
celý článek
Loriové jsou potravní specialisté. Jazyk těchto papoušků je uzpůsoben tak, aby mohli sbírat pyl či nektar z květů. Špičku jazyka mají opatřenu malými kartáčky – papilami. Jejich množství a velikost záleží na druhu a prostředí, ve kterém žijí. Jak je krmit?
celý článek
Botanický název pro senegalské proso je bér vlašský. Jedná se o známou rostlinu, která se využívá pro krmení exotických ptáků. Je v podstatě nepostradatelná v krmné dávce drobných exotů, ale v oblibě mají senegalské proso i papoušci všech velikostí.
celý článek
Představení eshopu s krmivem pro papoušky – ANIMAL FOOD, s.r.o.
celý článek
Přestože byliny klanopraška čínská a Maral kořen pochází z oblastí Sibiře, Mongolska a Číny, jejich efekt na řadu orgánových systémů papoušků je velmi výrazný a může v mnoha případech pozitivně ovlivnit odchov.
celý článek
Kmín patří mezi naše nejběžnější koření, které se nachází snad v každé domácnosti. Lze jej využít i jako pomocníka při umělém dokrmování mláďat papoušků.
celý článek
Červená řepa, latinsky Beta vulgaris, je kořenová zelenina. Papouškům můžeme podávat řepu syrovou nebo vařenou.
celý článek
Kaktusové fíky jsou plody kaktusu, opuncie mexické, které můžete využít jako zpestření jídelníčku vašich papoušků.
celý článek
17.09.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aktuální plody přírody pro naše papoušky 2. část - jeřabiny a arónie
Plody přírody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Aktuálně můžeme sbírat černý bez, šípek, bobule hlohu, jeřabiny a arónie.
celý článek
10.09.2019
MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Aktuální plody přírody pro naše papoušky 1. část - černý bez, šípek a hloh
Plody přírody patří mezi zdravou součást jídelníčku našich papoušků. Aktuálně můžeme sbírat černý bez, šípek nebo bobule hlohu...
celý článek
Většina výše uvedených látek je obsažena převážně v listech. Papoušci sáhnou po nich, ale zábavu najdou hlavně při vyzobávání nezralých i zralých semínek ze stvolů.
celý článek
Léto se s námi pomalu bude loučit, ale zeleného krmení najdeme pro naše papoušky stále dostatek.
celý článek
Chovná sezóna je v plném proudu a jak už to tak někdy bývá ne vždy se vše daří tak, jak má. Jedním z problémů vyskytujících se u mláďat chovaných pod rodiči v budce může být škubaní peří způsobené jejich rodiči.
celý článek
Jahodová sezóna a jejich sběr je momentálně v plném proudu a vy tak máte možnost svým papouškům zpestřit jídelníček sezónním ovocem. Podávání ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky je to nejlepší, co můžete pro své opeřené svěřence udělat.
celý článek
Mnoho majitelů PAPOUŠKŮ se o své čokoládové dobroty velmi rádo dělí se svými domácími mazlíčky včetně papoušků. Bohužel zrovna čokoláda nepatří do jídelníčku papoušků ani jiných domácích mazlíčků, protože jim velmi škodí.
celý článek
03.06.2019
Milena Vaňková
Pěstujete pro své papoušky libeček? (Libeček lékařský - Levisticum officinale)
Papouškům můžeme předkládat různé druhy zeleného krmení včetně bylinek. Jednou z nich je také libeček.
celý článek
Chovatelský rok se dá rozdělit mimo jiné na období pampelišek, kvetoucích stromů, prvních třešní…. a v neposlední řadě černého bezu.
celý článek
Dříve jsem sušila nejrůznější plodiny, ale moji mlsní zobáčci ŽAKOVÉ mi dali jasně najevo, že jim na jaře stačí pampelišky a na podzim hloh.
celý článek
Mohou papoušci hlívu ústřičnou?
Odpověď je jednoznačná – mohou. A je pro ně i prospěšná.
celý článek
Troufám si říci, že neexistuje domácnost, kde by se v tuto chvíli na stole neobjevila vařená vajíčka. Nabídněme je i svým papouškům.
celý článek
Muchovník je v našich podmínkách plně mrazuvzdorný keř a dokonce i květy jsou velmi odolné mrazu. Takže téměř stoprocentně plodí, i když ostatní ovoce postihnou mrazíky v době květu. Snáší i vedra a sucho a je odolný proti škůdcům.
celý článek
Proč papoušci ve volné přírodě konzumují jíl?
celý článek
08.04.2019
Milena Vaňková
Další zelený poklad pro naše papoušky: Ptačinec - žabinec (Stellaria media)
Neexistuje snad zahrada, kde bysme tuto rostlinku nenašli. Pro zahrádkáře plevel, pro chovatele poklad.
celý článek
Pampeliška je pro mnohé z nás jen obtížným plevelem našich zahrádek. Můžeme jí však také využít jako zpestření krmné dávky pro naše papoušky.
celý článek
Řebříček obecný je znám pro velké množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Je to bylinka, kterou můžeme v rozumné míře předložit jako zelené krmení i našim papouškům
celý článek
Znáte chia semínka a věděli jste, že je můžete podávat také svým papouškům?
celý článek
Papoušci milují ořechy, zvláště velcí arové. Jak skladujete ořechy pro vaše papoušky a proč je důležitý způsob jejich skladování?
celý článek
Základem každodenní péče o papoušky je bezesporu výměna vody a krmiva do čistých vymytých misek.
celý článek
Jak je to vlastně se selenem a jeho toxicitou? ...
celý článek
Papája patří k jednomu z nejlepších plodů ovoce, které můžeme svým papouškům nabídnout.
celý článek
Počasí stále ještě nedovoluje, aby byli naši papoušci puštěni do venkovních voliér, kde by nalezli více podnětů k zábavě, pohybu a pozorování okolí.
celý článek
Sladké brambory, známé také jako batáty, můžeme využít jako obohacení jídelníčku našich opeřenců. Věděli jste, že se jedná o bohatý zdroj provitamínu A?
celý článek
Zvyšující se teploty, sluníčko a prodlužující se den probouzí ze zimního odpočinku také keře a stromy. Pro nás chovatele to znamená, že můžeme svým papouškům opět zpestřit jídelníček a nabídnout jim čerstvé větve.
celý článek
Plody mochyně peruánské, známé také jako physalis, najdeme v obchodech obvykle mezi různými druhy exotického ovoce. Věděli jste však, že se jedná o rostlinu z čeledi lilkovitých, do které patří například lilek brambor, rajče nebo paprika?
celý článek
V tomto článku bych se rád zaměřil na ovoce a zeleninu, které již nejsou jen důležitým doplňkem potravy, ale u mnohých papoušků její nedílnou součástí a zásadním zdrojem vitamínů a dalších látek.
celý článek
Plodem makadamie je kulovitý ořech s vysokým podílem tuku, uzavřený ve velmi tvrdé, hnědé a lesklé skořápce.
celý článek
Pozoruji, že moji papoušci dávají v zimě přednost rozmraženému ovoci a zelenině, spolu s máčeným a klíčeným zrním, před ostatním krmivem. Potom teprve přijdou na řadu granule a směs suchých zrnin. Zvláště v období krmení mláďat, což u žaků právě teď v zimě.
celý článek
Poměrně dobře známá je spolupráce vitamínu D3 s minerály vápníkem a fosforem. Věděli jste však, že důležitá je také spolupráce vitamínu E a selenu?
celý článek
Granátové jablko patří mezi nejzdravější druhy ovoce a je zdrojem mnoha vitamínů. Papouškům jeho nahořklá příchuť chutná a vylupování semínek jim navíc zajistí zábavu.
celý článek
Jedním z druhů tropického ovoce, které je možné papouškům nabídnout, je ananas. Jde o plod ananasovníku chocholatého, který obsahuje řadu výživných látek.
celý článek
Pistácie jsou perfektním pamlskem pro střední a velké druhy papoušků. Jsou zdrojem bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů i minerálů.
celý článek
V zimních měsících je v našich supermarketech k dostání mnoho druhů tropického a subtropického exotického ovoce. Pokud chcete vašim opeřencům zpestřit jídelníček je toto exotické ovoce tou správnou volbou. Vyzkoušeli jste kaki?
celý článek
04.12.2018
Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc.
Mražené ovoce a zelenina – dochází ke ztrátám vitaminů a minerálů?
U zmrazených produktů je poměrně dobré zadržení základních živin. Při rychlém a pečlivém zmrazení lze ztráty vitaminů udržet relativně nízké, takže hluboko zmrazená zelenina často vykazuje více vitaminu C než čerstvé ovoce...
celý článek
Upoutávka na článek "Strava jako základ zdraví papoušků", od Mileny Vaňkové, MVDr. Veroniky Sochorcové a MVDr. Petra Kuchárskeho.
celý článek
Je podzim a s ním dýňová sezóna v plném proudu. V měsíci říjnu jsou supermarkety plné různých druhů dýní. Svým papouškům můžete podávat dýňovou dužinu a také dýňová semínka.
celý článek
V průběhu odchovu mláďat pod rodiči může nastat vážná situace, kdy chovatel musí vejce nebo mláďata od rodičů odebrat a pokračovat v umělém odchovu. Pokud jsou mláďata papoušků dokrmována uměle, za správný odstav odpovídá chovatel.
celý článek
Pivovarské kvasnice jsou biomasa ušlechtilých kvasinek Saccharomyces cerevisiae, var. carsbergensis. Hlavní význam pivovarských kvasnic ve výživě zvířat spočívá v obsahu vysoce hodnotných bílkovin a biologicky cenných dusíkatých látek, minerálních látek...
celý článek
Ptáci, narozdíl od savců, dokáží tolerovat čerstvé chilli papričky, které u člověka vyvolávají pocit pálení, štiplavosti a někdy silný dráždivý účinek. Papoušci si naopak chilli papričky přímo vychutnávají, konzumují dužinu i pálivá semena.
celý článek
Měsíce září a říjen jsou obdobím dozrávání vlašských ořechů. Tyto ořechy jsou oblíbenou součástí jídelníčku našich papoušků, zejména proto, že si je chovatelé mohou sami nasbírat, usušit a následně uskladnit.
celý článek
Vytvoření seznamu potravy, která je pro papoušky nebezpečná, může být z mnoha důvodů oříškem.
celý článek
Odstav mláďat je nejrizikovější fáze života mláďat papoušků. A to jak papoušků vychovaných rodiči, tak mláďat ručně dokrmovaných.
celý článek
Během měsíce srpna a září jsou k dispozici plody hlohu - hložinky, červené bobule, které si můžete v přírodě sami nasbírat a obohatit tak jídelníček vašich papoušků.
celý článek
Palmové ořechy patří mezi přirozenou potravu mnoha druhů papoušků, především papoušků žako, u kterých tvoří až 70 % jejich potravy ve volné přírodě.
celý článek
Proč naši papoušci chtějí “pracovat pro potravu”?
celý článek
I když je letos příroda s dozráváním úrody témě o měsíc popředu,
celý článek
Burské oříšky, buráky či arašídy ve skutečnosti nejsou druhem ořechu, ale plody podzemnice olejné, luštěniny z čeledi bobovitých, do které patří spolu s fazolemi či čočkou.
celý článek
Chov papoušků ve venkovních voliérách je pro zdraví papoušků nezbytný. Dostatek čerstvého vzduchu a především slunce nic nenahradí. Přednosti pobytu venku vysoce převažují případné problémy, které se s tím pojí. Jedním z negativ je obtěžování hmyzem.
celý článek
Český název této rostliny, která zahrnuje přes 50 rodů, je afrikán. Zemí původu je však Mexiko.
celý článek
Brazilské ořechy, známé spíše jako para ořechy jsou semena juvie ztepilé (Bertholletia excelsa), tropického stromu rostoucího v deštných pralesích Jížní Ameriky. Ve volné přírodě patří para ořechy mezi součást jídelníčku velkých arů.
celý článek
Energetické požadavky papoušků chovaných v zajetí jsou výrazně snížené. Běžnou metodou podávání krmiva je předložení velkého množství různorodé potravy, ze které si může papoušek sám vybrat, což však paradoxně může způsobovat výživové nedostatky.
celý článek
Quinoa (Chenopodium quinoa) nebo také merlík čilský je stará kulturní plodina pocházející z Jižní Ameriky. Tato pseudoobilovina narůstá v posledních letech na popularitě, zejména díky své vysoké nutriční hodnotě.
celý článek
Třešně jsou spolu s jahodami prvním ovocem, které v našich zeměpisných šířkách začíná dozrávat. Při příznivém počasí začíná sklizeň v druhé polovině května. Prapůvodce dnešních vyšlechtěných odrůd třešní je třešeň ptačí, zvaná "Ptáčnice". Ptáčnice i dnes roste ...
celý článek
Od května do července kvete černý bez. Jeho květy a následně plody mohou posloužit jako zpestření ptačího jídelníčku.
celý článek
Přichází období odchovu mláďat a s ním i potřeba některá mláďata dokrmovat ručně.
celý článek
Papouščí rodičovský pár potřebuje mít při krmení potomstva pocit dostatku. Pokud mu ho nedáme, pak se může stát, že všechna mláďata nebude krmit dostatečně. Nebo je nakrmí něčím nevhodným, co ve volieře najdou.
celý článek
Milí čtenáři, zítra vyjde elektronická verze časopisu PAPOUŠCI. Už teď s námi nahlédněte pod pokličku nejaktuálnějšího čísla časopisu PAPOUŠCI 3-2018. I tentokrát na stránkách najdete spoustu nových a cenných informací.
celý článek
Připravte pro své papoušky netradiční pamlsek. Tereza Smetanová představuje Banánový koláč s rozinkami pro papoušky.
celý článek
Já osobně si nejraději smíchám směs několika „superpotravin“ jako je např. açai, moringa, spirulína či včelí pyl a tuto směs následně aplikuji s naklíčenými semínky travních a divokých bylin.
celý článek
Hroznové víno bývá běžnou součástí papouščího jídelníčku. Jak je to ovšem s rozinkami, jsou pro papoušky bezpečné a mohou se jim podávat?
celý článek
U každého chovatele se způsob krmení určitým způsobem vyvíjí. Je to na základě poznatků, zkušeností, možností, a domnívám se, že do značné míry i tím, jak se chovatel naučí své chovance vnímat a rozumět jim. Nejinak je tomu i u krmení neofém...
celý článek
I když je ještě zima a chladno, kalendář napovídá, že jaro se pomaličku blíží. Nastává ten pravý okamžik, kdy chovatel papoušků musí myslet na to, aby papoušci vstupovali do nové chovatelské sezóny aktivně a s chutí zahájili reprodukční cyklus.
celý článek
Sinice jsou známé hlavně díky jejich výskytu ve sladkovodních nádržích, kde tvoří takzvaný vodní květ, který negativně ovlivňuje lidské zdraví a ekonomiku. Sladkovodní sinice rodu Spirulina (Arthrospira) je však vědci označována jako superpotravina budoucnosti.
celý článek
Prvním signálem nedostatku ve výživě papoušků chovaných v zajetí je kvalita jejich opeření, stav rohoviny zobáku a drápů. Papoušci mají problémy s imunitou, kvalitou opeření, s růstem, s kondicí. Někteří jedinci škubou peří sobě nebo ptačímu partnerovi, při odchovu okusují peří mláďatům v budce. Problémy mohou být způsobeny jednostrannou stravou a neschopností organismu některých jedinců z potravy vstřebat potřebné látky. Ve výživě chybí mastné kyseliny, některé vitamíny a stopové prvky.
celý článek
Bocaiuva je plod palmy Acrocomia aculeata, které se také říká macaw palm, neboli palma arů. Její domovinou je tropická oblast od jižního Mexika po jih Paraguaye a severní Argentinu. Tyto palmy dorůstají výšky 15 - 20 m s průměrem kmenu 50 cm. Plody o průměru 2,5 - 5 cm mají slupku žluto-zelené barvy. Pod vnitřní skořápkou, kterou lze jen velmi těžce rozlousknout se nachází semeno podobné ořechu velikosti 1 - 2 cm.
celý článek
Používání vajec a vaječné míchanice v chovu papoušků není žádnou novinkou. Přesněji řečeno, „vaječka“ je již nerozlučně spjata s chovem ptáků a jsou jí přiznávány velké zásluhy. Každý chovatel má na problematiku svůj názor a postup.
celý článek
Hlavní chovná sezóna na Tenerife je již za námi a my se můžeme radovat ze skutečnosti, jak mláďata našich papoušků dobře prospívají. O odchovech vám poreferuji zase někdy příště… nyní se pojďme zabývat dospělými jedinci.
celý článek